Hledat firmy v obci Benátky nad Jizerou
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Historie obce Benátky nad Jizerou celá historie

Nejstarší dochovaná písemná zmínka o Benátkách nad Jizerou pochází z roku 1052, kdy se prameny zmiňují o vsi Obodři, dnes součásti města. Severně od Benátek byl vystavěn před rokem 1264 hrad Dražice, jehož zbytky se dodnes dochovaly na skalnatém výběžku nad řekou Jizerou. Jan z Dražic získal někdy před rokem 1346 povolení založit na nedaleké vyvýšenině město Nové Benátky.

V roce 1349 byla uskutečněna stavba kláštera spolu s přilehlým kostelem Narození Panny Marie. Páni z Dražic vymřeli v roce 1385 po meči a v držení města i okolního panství se pak střídali různí majitelé. V polovině 20. let 16. století se v Nových Benátkách usadili purkrabí z Donína a na místě kláštera, zničeného za husitských válek, vybudovali renesanční zámek. Jako příznivci Jednoty bratrské tolerovali ve městě činnost bratrského sboru, kde několik let působil i Jan Augusta. V roce 1599 zakoupil panství včetně města a zámku císař Rudolf II. A umožnil zde dánskému astronomu Tychonovi Brahe zřídit observatoř a setkat se se svým přítelem i konkurentem Janem Keplerem. V roce 1647 obdržel panství významný vojevůdce katolické strany v bojích třicetileté války Jan z Werthu a přistavěl k zámku severní křídlo. Dnešní podobu areálu dovršilo vybudování východního křídla a kostelní věže za hraběte ze Schützenu v roce 1702. Jeho následovník Ignác Zikmund z Klenové jako milovník umění a hudby umožnil bratřím Františkovi a Jiřímu Antonínu Bendovým dosáhnout výrazných skladatelských a interpretačních úspěchů zejména na pruské půdě. Zároveň dal vyzdobit zámecký park plastikami z dílny Matyáše Bernarda Brauna a Františka Adámka. Po krátké epizodě pražského arcibiskupa Antonína Petra Příchovského, který upravil interiéry v rokokovém stylu, přešly Nové Benátky do rukou rodu Thun-Hohensteinů. V letech 1844-1847 působil jako učitel hudby v rodině Leopolda Thun-Hohensteina mladý Bedřich Smetana. Poslední majitel hrabě Kinský prodal v roce 1920 již v podstatě prázdný zámek městu. Za okupace v roce 1944 došlo ke sloučení Nových a Starých Benátek a Obodře a vzniklo dnešní město Benátky nad Jizerou, ke kterému byly později připojeny i obce Kbel a Dražice. Město se stalo přirozeným centrem jižní části Mladoboleslavska a v současnosti dosahuje počtu přibližně 7000 obyvatel. Jeho rozloha se navíc podstatně zvětšila začleněním části bývalého vojenského prostoru Milovice-Mladá. Kromě lesů a chráněných přírodních lokalit jsou zde k dispozici i plochy v průmyslové zóně města.

Nejvýznamnějším podnikem ve městě je firma Carborundum-Electrite, a.s., nejstarší evropský výrobce brusiva. Novějším velkým podnikem je firma AVE CZ odpadové hospodářství, s.r.o. - společnost pro odpadové hospodářství, majitel jedné z nejmodernějších skládek v ČR. K tradičním, i když menším podnikům patří Horákova benátecká sodovkárna, v. o. s., sladovna Sladospol spol. s. r. o., tiskárna EX 05 a Družstevní závody Dražice nad Jizerou, s. r. o.

Kulturní život zabezpečuje Základní umělecká škola J. A. Bendy, Muzeum Benátky, Muzeum hraček, Kruh přátel umění, Sokolské dětské divadlo Hvězdička, Loutkové divadlo Rolnička, Keramický ateliér U Matouše, Klub dětí a mládeže, Spolek rodáků, Taneční škola FIS Ladislava Fišera, Loděnice na Urbanovce, hudební skupiny (EX 05, Artes, Kvintet, Jan Becher, Trampskej děs,..) a další. Město Benátky nad Jizerou je také pořadatelem spousty kulturních akcí, mezi ty tradiční patří bezpochyby Novoroční ohňostroj, Ples města, Benátecký pohár – soutěž ve společenských tancích třídy A, Prvomájový jarmark, Ochutnávky vín, Dětský den, Setkání s důchodci, Festival životní scény, Zámecké slavnosti, Benátky filmových amatérů, divadelní představení apod. Úspěšná jsou také mnohá sportovní odvětví: hokej, hokejbal, badminton, vodní slalom, rychlobruslení, kulečník, tenis, volejbal, motokros, šachy i kopaná. V posledních letech město přistoupilo k rekonstrukci své památkové zóny, velkým nákladem byl opraven areál zámku a díky pracovnímu programu regenerace existuje reálná naděje, že opomenuty nebudou ani drobné architektonické a umělecké skvosty a přitažlivost města pro jeho vlastní obyvatele i pro četné hosty a návštěvníky bude nadále stoupat.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.