Hledat firmy v obci Hlučín, ulice Tyršova
- Auto, motoosobní, pneu, ND, STK, autopůjčovny, autoškoly, ...
- Bazaryauto-moto, elektro, nábytek, second-hand, ...
- BezpečnostBOZP, PO, hasiči, alarmy, trezory, potřeby, ...
- Cestovní ruchzájezdy, pobyty, letenky, jízdenky, průvodcovské služby, ...
- Doprava, dopravní technikataxi, stěhování, kontejnery, jeřáby, výtahy, ...
- Dřevo, plasty, sklotruhláři, pryž, vstřikování, zasklívání, porcelán, ...
- Drogerie, barvy, chemieparfumerie, laky, stříkací pistole, malíři, maziva, ...
- Ekologie, nerosty, obalyČOV, skládky, kámen, písek, palety, karton, ...
- Elektro, fotospotřebiče, autorádia, hromosvody, dabing, ...
- Energetika, topeníelektrárny, teplo, plyn, kamna, tepelná čerpadla, ...
- Finance, ekonomika, právoúvěry, leasing, pojištění, účetnictví, advokáti, ...
- Kancelář, telekomunikace, potřebykopírky, pokladny, faxy, telefony, papírnictví, ...
- Klenoty, bižuterie, starožitnostišperky, hodinářství, starožitnosti, restaurování, ...
- Nábytek, interiéryčalounění, koberce, lina, žaluzie, kuchyně, židle, ...
- Potravinycukrárny, uzeniny, nápoje, sodobary, gastrozařízení, ...
- Realitybyty, pozemky, kanceláře, sklady, bytová družstva, ...
- Reklama, informacevýstavy, gravírování, písmomalířství, informační centra, ...
- Restaurace, ubytovánístravování, jídelny, stravenky, vinárny, hotely, kempy, ...
- Služby, obchod, prodejpéče o tělo, hlídání dětí, personalistika, regály, úklid, ...
- Sportkoupaliště, areály, bazén, fitness, tenis, bowling, HC, ...
- Stavebnictvíprojekce, izolace, střechy, materiál, podlahy, zedníci, ...
- Strojírenství, kovoCNC soustružení, jednoúčelové stroje, hutní materiál, ...
- Technické testy, měřenízkumavky, mikroskopy, úhelníky, váhy, testování, ...
- Textil, obuv, dětské zbožíboty, lůžkoviny, oděvy, látky, šicí stroje, krejčovství, hračky, ...
- Tisk, knihyvizitky, laminování, vazba, knihovny, knihkupectví, ...
- Úřady, správamagistráty, policie, sdružení, církve, pošta, rozhlas, TV, ...
- Voda, vzduchotechnikakoupelny, čerpadla, studny, sanita, větrání, klimatizace, ...
- Výpočetní technika, internethardware, software, ADSL, internetové kavárny, webdesign, ...
- Vzdělání, jazykyškolství, semináře, kurzy, internáty, překlady, tlumočení, ...
- Zábava, kulturaherny, hudba, divadla, hostesky, ...
- Zahrada, zemědělství, zvířatatrávníky, květinářství, sekačky, traktory, farmy, útulky, ...
- Zdravotnictví, zdravotní služby a technikaoční optika, lékaři, nemocnice, poradny, domovy, ...
Historie obce Hlučín celá historie
Město bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II. kolem roku 1256 a v roce 1303 náleželo k hradu Landeku, držela ho knížata opavská. Od roku 1521 přešlo město na vévody z Opolí a v roce 1694 bylo zbaveno poddanství a stalo se ochranným městem. Hlučín také několikrát vyhořel. Zmínka o největších požárech je z let 1616, 1634 a 1761. Od roku 1742 bylo město i celé panství postoupeno Prusku a od roku 1845 patřilo hlučínské panství Rotschildům. Po připojení k ČSR se Hlučín stal do roku 1960 okresním městem. Součástí Hlučína se v roce 1960 staly Darkovičky, v roce 1973 Kozmice, v roce 1975 Vřesina a Bobrovníky, v roce 1976 Dobroslavice, v roce 1979 Darkovice a Děhylov a v roce 1985 Hať. Nyní jsou městskými částmi pouze Bobrovníky a Darkovičky. Od roku 2003 je Hlučín obcí s rozšířenou působností. Jeho správní obvod zahrnuje 15 obcí.
Historie částí Hlučína:
Při založení města byly v nejbližším okolí pojmenovány lokality pomístními názvy a tak vznikaly i názvy jako Rovniny, Jasénky, Malánky.
O Rovninách se už hovoří ve starší době a první písemná zpráva je z roku 1784. Na Rovninách vznikla vlastně první cihelna města a to v roce 1801 a v roce 1813 pro nedostatek hlíny cihelna skončila svou činnost. Na těchto místech se začaly budovat rodinné domky s názvem, který trvá doposud - kolonie Cihelna. S výstavbou se pokračovalo dále ve směru na Vrablovec a toto jsou Staré Rovniny. V lokalitě Staré Rovniny budovali své rodinné domky havíři, kteří pracovali na šachtách v Petřkovicích - Oskar a Anselm. Tato kolonie byla zrušena v roce 1975 a od té doby jsou Rovniny jako ulice města. V sedmdesátých a osmdesátých letech probíhala dále výstavba nového sídliště a tak vznikly Nové Rovniny.
Jasénky byla oddělená část města, které se nacházela v údolí, kde protéká potok Jasénka, lidově Brudek. Na tomto potoku byly vybudovány rybníky, které poháněly pomocí vodního kola tři mlýny. První Mušálkův mlýn ukončil svou činnost po roce 1945. O druhém Špitální mlýnu se vypráví, že byl vybudován před 700 lety a první písemná zmínka je z roku 1509, kdy je uváděn jako špitální mlýn neboť byl v majetku špitálu. Tento mlýn v době 30-tileté války vyhořel. Byl vybudován znovu a s mletím obilí skončil tento mlýn až po 2.světové válce v roce 1947. Třetí mlýn Musiolův, název podle posledního majitele, skončil svou činnost v roce 1884 a to z důvodu, že byl tento mlýn několikrát po sobě podpálen. Dle ústního podání byla tato lokalita pojmenována podle toho, že tam byly vysázeny jasany, méně pravděpodobně podle potoka Jasénka. První zmínka v matričních knihách je z roku 1720. Osada Jasénky zanikla v roce 1980 a je dodnes jen ulicí města Hlučína.
Malánky, rovněž oddělená část města, která v pozdějších letech stavebně splynula s obcí Bobrovníky, úředně patřila a patří pod Hlučín. V roce 1980 zanikla zrušením názvu jako osada a dnes je ulicí města Hlučín.
Březiny je část města mezi Jasénkami a Malánkami, pojmenována podle tamního lesa. Zde je vybudován nově vzniklý městský hřbitov. (viz článek)
Bobrovníky byly založeny jako samostatná obec a první zmínka o této obci je z roku 1377. Dle ústního podání bylo založení této obce započato postavením hájenky a okolo domků těch, kteří chovali bobry na řece Opavici (Opava). Z toho byl odvozen i název obce Bobrovníky. Je to vlastně nejvyšší bod na Hlučínsku a to kopcem zvaným Hřib, výška 321 metrů. na tomto kopci bylo místo zvaný Parizol, ze kterého byl krásný rozhled do širokého okolí. Dle pověsti se z tohoto místa dívala Marie Terezie na území, které prohrála ve válce s pruským králem Bedřichem Velikým v roce 1742, kdy celý kraj po tomto roce připadl Prusku. V sedmdesátých letech došlo k integraci obce k městu Hlučínu, v té době měly Bobrovníky 1050 obyvatel, a toto spojení s Hlučínem trvá doposud.
V roce 1618 osm sedláků i s fojtem, 2 zahradníci, 25 koní v obci, 59 ks rohatého dobytka, 96 ovcí a obdělávali v té době 21ha a 12a polí. Rok 1783 7 sedláků, 3 zahradníci a obec měla 63 obyvatel. V roce 1848 má obec 38 domků a 1 svobodnou rychtu a 205 obyvatel a v roce 1861 251 obyvatel. PV době prvního sčítání lidu v roce 1921 mělo 552 obyvatel.
Založení města Hlučína:
Nejstarší dějiny města je třeba hledat na listinách o hradu Landeku, neboť naše město v těchto nejstarších dobách k tomuto hradu náleželo. Předpokládá se, že zakládací listinu vydal český král Přemysl Otakar II. K založení města Hlučína došlo pravděpodobně v roce 1256, kdy český král přijel na Opavsko aby se zúčastnil v Opavě obecního sněmu, na kterém se mino jiné též řešily pohraniční spory mezi Moravou a knížectvím opolským. Spory o rozsáhlé lesy a vesnice jež existovaly mnoho let, a proto se hledaly cesty, jek vyřešit tento pohraniční spor mírovou cestou. Král se zdržel na Opavsku v měsíci červnu a červenci roku 1256 a této královy přítomnosti bylo jistě využito k vydání zakládací listiny města. Protože tato listina se nedochovala, nemůžeme říci o jeho založení nic bližšího.
Nejstarší dochovaná listina je z 28. ledna 1303, která jasně dává najevo že Hlučín je městem, že má svého fojta, právo vlastní a řemeslníky. V této listině landecký pán, pán našeho města Siegfrid (Žibřid) Baruch potvrzuje městu vlastnictví pastvin při řece Opavici, zvaných "Granysyna = Hraničina", které již dříve král Přemysl Otakar II. městu daroval.
Demografické údaje
MĚSTO Hlučín
Mírové náměstí 23/22, Hlučín, 74801, Hlučín
Osoby
- Mgr. Paschek Pavel, starosta
Kontakty
- 595 020 211
- podatelna@hlucin.cz
- www.hlucin.cz