Kulturní památkou je kaple zvěstování Panny Marie v centru obce, kaple svatého Tadeáše a kaplička sv. Trojice v části Rybníčky. Nejvyšším bodem obce je Kamenná hora (311 m n. m.), nacházející se na jejím jihozápadním okraji.

Hledat firmy v obci Otice, ulice Hlavní
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Otice, ulice Hlavní 17 firem

Hlavní 424, Oticedle domluvy

Hlavní 266, OticeZavřeno

Hlavní 1, Oticezavřeno

Hlavní 266, Oticedle domluvy

Hlavní 266, Oticedle domluvy

Hlavní 266, Oticedle domluvy

Hlavní 266, OticeZavřeno

Hlavní 196, OticeOtevřeno

Hlavní 266, OticeOtevřeno

Hlavní 266, OticeOtevřeno

Historie obce Otice celá historie

První písemná zmínka je z roku 1318, kdy opavský kníže daroval ves Jaruši z Hlubčic. Počínaje rokem 1361 až do novověku patřila obec Opavě. Od roku 1640 byla svobodným fojtstvím.

Kolem roku 1806 vznikla přibližně 2 km jihovýchodně od Otic na cestě k Hradci kolonie Rybníčky, jinak zvaná Provazovec, německy Liechtenstein. Osada původně patřila ke Kylešovicím (knížeti z Liechtensteina), po roce 1848 připadla Oticím.

Otice byly především zemědělskou obcí, své místo zde však zaujal i místní průmysl. V roce 1886 byl hostinským Jakubem Pollakem založen podnik Velikosa – zelárna, výroba likérů a sodové vody. Další výrobna kyselého zelí náležející Janu Bittnerovi vznikla roku 1902. Tou dobou zde svou živnost provozovali 2 řezníci, 1 pekař, 2 kováři, 4 obuvníci, 1 krejčí, 1 sedlář, 1 kovář a 2 porodní babky, byly zde 2 hostince a 3 obchody se smíšeným zbožím. Několik rodin se zabývalo lámáním kamene a výrobou štěrku, zedníci, tesaři a ostatní dělníci byli zaměstnáni ponejvíce v blízké Opavě.

Rozvoj obce úzce souvisel s rozmachem dopravy a výstavbou komunikací. Do roku 1820 vedly do Otic jen 4 obyčejné polní cesty tzv. spojovací, na kterých se sotva minuly 2 povozy. Při déle trvajícím deštivém počasí byl stav těchto komunikací velmi neutěšený. Na špatné cesty byly podány u vrchnostenských úřadů často stížnosti. Nebyly – li včas alespoň nejhorší úseky opraveny, bylo do obce posláno vojsko na exekuci a obec musela vojáky živit a platit tak dlouho, než občané uvedli cesty zase do pořádku. Poslední vojenská exekuce (6 vojáků) přišla pro špatné cesty do Otic v prosinci 1852.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.