Hledat firmy v obci Jakubčovice nad Odrou, ulice Dobešovská
Živé firmy v obci Jakubčovice nad Odrou, ulice Dobešovská 0 firem
Historie obce Jakubčovice nad Odrou celá historie
Jak samotný název napovídá – Jakubčovice nad Odrou – najdete v malebném údolí řeky Odry na jejím 87. říčním kilometru asi 5 km nad městem Odry. Zastavěné území obce se rozprostírá pod místem kde se potok Suchá z pravé strany vlévá do řeky Odry.
V dávných dobách pokrývaly území obce husté pralesy, plné hnijících polomů a vývratů, v nichž se ukrýval rys ostrovid, medvěd hnědý, vlci a zubr evropský. Údolní niva řeky Odry, porostlá vysokým rákosem, lákala hejna vodních ptáků.
Na kopci Chrastavci (562 m n.m.), který leží poblíž jedné s nejdůležitějších obchodních cest středověku tzv. Jantarové stezky si zřídili avarští válečníci opevnený tábor zvaný „Hrynek“ (na mapách uváděný jako „Hirnik“ nebo„Hernik“). S avarskými bojovníky nedobrovolně do tohoto kraje přišli slovanští zajatci, kteří se sde později usadili a zakládali zde svá sídla.
V době německé kolonizace, kdy Jakubčovice (Jogsdorf) spadly pod německé právo, byly z významějších osobností zmiňováni např. První soudce Nickel Tulendorfer (1550), svobodný pán Mathes Futschik(1563) nebo statkář Jakob Schindler (1650).
Za třicetileté války a později za války sedmileté (1756 –1763) obyvatelé tohoto kraje neobyčejně trpěli přesuny vojsk, docházelo k rabování vesnic.
V roce 1785 byla v obci zřízena první německá škola s učitelem Klimbtem. Po něm zde působil školní zřízenec Jozef Wagner, který byl v roce 1790 vystřídán Johennem Bayerem.
Nejvyšším rozhodnutím z 10. března 1866 došlo k ustavení vlastního obecního úřadu a obec se oddělila od Klein-Hermsdorfu (Heřmánek). Prvním starostou obce byl Franz Popp (1866– 1877).
První průmyslový podnik v širším okolí založil v Jakubčovicích Emil Teltschik – továrnu na knoflíky. V roce 1890 zahájila Severní dráha Ferdinandova výstavbu železniční tratě Suchdol nad Odrou – Budišov nad Budišovkou. Již 15. 10. 1891 byla dokončena a v Jakubčovicích byla na této trati zřízena zastávka se zděnou budovou, která stojí dodnes.
V této době byly v obci otevřeny tři lomy. V roce 1894 byl zřízen poštovní úřad, v roce 18910 byla obec elektrifikována starostou obce Herbertem Kasperem, který vlastnil od r. 1886 mlýn (později zvaný jako „Balhárkův“). Tentýž starosta v roce 1912 vymohl stavbu obecního vodovodu.
V roce 1938 byl v Jakubčovicích nad Odrou 1 dědičný statek, 15 velkosedláků, 6 domkářů, 1 vodní mlán, továrna na knflíky, dva kamenolomy, srojírna, pekárna, dvě hospody a dvě turbíny na výrobu elelktrické energie. V obci byla zavedena autobusová a vlaková doprava, byl zde poštovní úřad a hasičská zbrojnice.
V Jakubčovicích nad Odrou, jehož velká část obyvatel se podobně jako jinde v Sudetech hlásila k německé národnosti, bylo období první světové války a po ní poznamenáno nárůstem německého nacionalismu a netolerance vůči obyvatelům české národnosti. Vše vyvrcholilo nacistickou okupací a 2. světovou válkou.
Jakubčovice byly osvobozeny6. 5. 1945 Rudou armádou. Poté byli zatýkáni aktivní nacisti a kolaboranti a proběhl odsun německého obyvatelstva mimo antifašistů a smíšených rodin. Obec byla dosídlena lidmi ze sousedního Spálova, Luboměře, Jindřichova a rodinami až z Valašska.Jelikož v obci bylo dostatek práce stěhovali se zde lidé převážně za prací.
Pro zajištění dostatku pracovních sil pro místní kamenolom bylo po roce 1953 v obci postavena věznice. Zpočátku byla obsazena vězni s těžkými tresty později i s méně závažnými. Vězni pracovali v lomu v Heřmánkách později i v Jakubčvicích kde byli využíváni k ručnímu nakládání kamene do vozůíků. Kvůli smrtelným úrazům vězňů v kamenolomu byli vězni přesunuti do jiných věznic a věznici v letech 1964–1965 využívala armáda. Později zde byl sklad civolní obrany, poté sloužila Fakultní nemocnici v Olomouci a národnímu podniku Drobné zboží Olomouc. Následně byla ve vlstnictvé ZD Odersko, které zde chtělo zřídit přidruženou výrobu. V současnosto bjekt chátrá a je jen využíván jako střelnice na paintball.
Padesátá léta jsou v obci ve znamení vzniku zemědělského družstva a rozvoje průmyslových podniků. Potřeba nových pracovních sil vyvolala bytovou výtavbu a výstavbu občanské vybavenosti. Byly postaveny tři bytové domy na ulici Dobešovská a začalo vznikat dnešní Sídliště. Družstevní čtyřbytovka č. p. 71 byla prvním bytovým domem , postaveným v okrese Nový jičín stavebním bytovým družstvem svépomocí. Na Sídlišti byla v roce 1967 postavena mateřská škola s jeslemi, která byla celkově zrekonstruována v roce 2008, v roce 1972 byla v akci „Z“ postavena prodejna potravin a masa, v roce 1974 budova tehdejšího místního národního výboru s kmihovnou, poštou s telefonní ústřednou a v roce 1978 byla dokončena stavba zdravotního sřediska.
V sedmdesátých a osmdesátých letech vznikly celé nové ulice s rodinnými domy (většinou dvoubytovými), stavěnými svépomocí – např. Nynější ulice Květná, Slunečná a Nová. Na výstavbě bytů se vedle obce podílely i místní podniky. Do roku 2000 tak bylo v Jakubčovicích n.O. Postaveno 57 nových rodinných domů a 12 bytových domů. V tomto místě je nutno zmínit, že Jakubčovice nad Odrou jako jedna z mála obcí na odersku zaznamena po 2. světové válce nárůst počtu trvale žijícíhc obyvatel.
V roce 1989 byl otevřen nový sportovní areál TJ Tatran s travnatým fotbalovým hřištěm a s šatnami postavený v akci „Z“. V roce 1995 byla otevřena přístavby základní školy, čímž se stala pětitřídní školou a bylo tak možno do Jakubčovic přemístit dě třídy ze sousedních Louček. V roce 1997 byla v obci provedena digitalizace místní telefonní ústřeny, byl položen optický kabel a k jednotlivým domům byly rozvedeny podzemní telefonní kabely. V roce 1999 byla celá obec mimo Sportovní ulicei plynofikovýna a dosavadní vytápění úhlím nebo černouhelnými kaly takbylo nahrazeno u většiny budov ekologičtějším zemním plynem.
Obec však zažila i těžké chvíle. Poslední takovou byly červencové povodně v roce 1997 (7. — 10. 7), kdy se hladina řeky Odry po několikadenních deštích zvedla až o 5 m a zatopila značnou část obce. Potoky od Spálova a Dobešova dovršily zkázu. Až dosud klidně tekoucí řeka Odra se stala dravou řekou a pustošila, co jí stálo v cestě. Škody na majetku byly značné. Na několika místech vzaly za své i břehy řeky, byly strženy dvě lávky a mohutné stromy na březích se kácely jako třísky a voda je nesla do Louček a některé až do Oder. U řadovách garáží Odry strha 30 stromů a způsobila břehovou nátrž,která odnesla mástní komunikaci a začala ohrožovat samotní garáže. Nebát rozhodního zásahu obce ve spolupráci s místním kamanolomem, zmizely. by i tyto garáže. Díky těžké technice a závozovímu kamení , poskytnutých vedení kamenolomu, byl břeh stabilizován a zabránilo se dalším škodám. Za dva dny zde nákladní auta navezla a nakladače rozhrnuly celkem 1200 tun kamene. Rozvodnění Odry a potok Suchá zaplavily vodárnu na Sportovní ulici, která zásobuje vodou Jakubčovbice, Loučky a Heřmánky. Jen díky doposud funkční jímací studni, důvtipně zřizení našimi předky nad vodojemem u silnice na Dobešov, měla obec náhradní zdroj vody. Břehy Odry poškození touto povodní, byly Povodím Odry, s.p. Opraveny až v roce 2001 a tak doufejme, že další povodně nenapáchají takové škody, jako ta červencová 1997, která je označována jako stoletá voda.
Demografické údaje
OBEC Jakubčovice nad Odrou
Oderská 100, Jakubčovice nad Odrou, 74236, Jakubčovice nad Odrou
Osoby
- p. Foltinová Sylva, starosta
Kontakty
- 556 748 045
- ou@jakubcovice.cz
- www.jakubcovice.cz