V době reformace byla obec Zdislava evangelická, sloužil zde i evangelický farář. Později byla obec opět pokatoličtěna a na znamení toho byl na vyvýšenině vedle cesty na Jitravu umístěn kamenný kříž.

Hledat firmy v obci Zdislava
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Zdislava 4 firmy

MĚSTYS Zdislava - Zdislava č. 3webFotografie u firmy

V době reformace byla obec Zdislava evangelická, sloužil zde i evangelický farář. Později byla obec opět pokatoličtěna a na znamení toho byl na vyvýšenině vedle cesty na Jitravu umístěn kamenný kříž.

PAPYREA, z.s. - Zdislava č. 87

KLEINHAMPL ZDENĚK MUDr., PRAKTICKÝ LÉKAŘ s.r.o. - Zdislava č. 12

AK-BELLING JINDŘICH JUDr. - Zdislava č. 92/19

Historie obce Zdislava celá historie

Obec leží v historickém německém kolonizačním území. Nachází se v Libereckém kraji a rozkládá se po obou březích potoka obklopená lesy (odtud i její původní německý název Schónbach - Krásný Potok). Nadmořská výška je 440 m.n.m. a rozloha 980 ha.

Obec leží u železniční zastávky na trati Liberec - Teplice. Nádraží je v nadmořské výšce 447 m.n.m. Na severu obce se vynořuje vápencový kopec Velký Vapenný (789 m.n.m.). Na východě jsou to kopce Stážný, Špičák (686 m.n.m.) a Malý Vapenný, na západě Školní kopec. Část obce leží v úyemí přírodního parku Ještěd. Původně německá obec Schónbach je velmi stará. První písemná zmínka je z roku 1364, kdy se píše o faráři jménem Johannes, který se v Schónbachu narodil. První dům v obi byla železárnana jihozápadu obce, pod výšinou, kde se dolavala železná ruda. Na místě železárny stála později ovárna, dnes dům č.p.28

V sedmdesátých letech minulého století byla obec přičleněna k sousední obci křižany. V roce 1990 se opět osamostatnila.

V roce 1995 se Zdislava účastnila celostátní soutěže Vesnice roku 1995, kde získal ocenění za společenský život - Modrou stuhu.

Od roku 1997 se v kostele sv.Jana Křtitele, kde je skvělá akustika, pořádají koncerty, které jsou přijímány s velkým ohlasem.

V současné době má obec 259 obyvatel (31.5.2005).

Drobná architektura

Na katastru obce jsou rozmístěny prvky drobné architektury. Boží muka, smírčí křížky a kapličky, mariánský sloup a socha sv.Jana Nepomuckého na nově opravené návsi.

Zajímavé jsou sluneční hodiny na kapli sv.Jana Křtitele, které jsou dílem sochařky Věry Merhautové.

Smírčí kříž

V době reformace byla obec evangelická, sloužil zde i evangelický farář. Později byla obec opět pokatoličtěna a na znamení toho byl na vyvýšenině vedle cesty na Jitravu umístěn kamenný kříž.

Kostel

Původní kostel stával na místě dnešní kaple sv.Jana Křtitele. Stavba dnešního barokního kostela byla započata v roce 1724. Ke konci 18.století byla obec poutním místem. Tisíce věřících z blízka i daleka přicházely uctít Matku Boží (v kapličce v lese - dodnes se ta říká "U Obrázku") a obraz na pravé straně oltáře, který měl zázračnou sílu.

Tento obraz byl ale roku 1783 odstraněn a uložen do knihovny arcibiskupství v Praze. Po ukončení Prusko - Rakouské války v roce 1866 byl obraz po velkém usílí zastupitelů obce opeět navrácen a 6.září slavnostně usazen v kostele. Z jiných pramenů vyplývá, že se nejednalo o obraz, ale o sochu Panny Marie přibližně z roku 1700. Písemnosti z roku 1780 dokumentují násilnou likvidaci lidové zbožnosti ze strany církevních úřadů v době osvícenství. Rychtář sochu z kostela svévolně odstarnil. Po jeho smrti občané sedm let usilovali o její navrácenído kostela, kam za ní přicházelo množství poutníků i ze Sadka a Slezska. Odvezení sochy do Prahy vesničané násilím zabránili. Dne 7.června 1877 pak opravenou sochu z arcibiskupského archivu převzal představitel obce.

V kostele je unikátní dřevěný malovaný strop a cínová křtící mísa pocházející z roku 1656.

V roce 1904 byla šindelová střecha kostela ve velmi špatném stavu proto byla za přispění patrona kostela Franze Clam-Gallse, zahájena její oprava.

Základní mezníky obce v datech

1364 - první písemné zmínky o obci

1706 - 1724 - stavba nového kostela

1766 - navštívil obec císař Josef II.

1848 - maximální počet obyvatel (1162)

1849 - 26.10. povolení Františka Josefa pořádat čtyři jarmarky ročně

1864 - výstavba silnice Zdislava - Jitrava

1870 - obec pořídila hasičsko stříkačku, vynikl Sbor dobrovolných hasičů

1876 - 15.10. vysvěcení nové školy

1897 - z 29.7. na 30.7. velká voda, zaplaveny domy od kostela dolů

1900 - 18.9. otevření vlakové dráhy Liberec - Teplice

- nový taneční sál

1901 - 1902 - výstavba silnice Zdislava - Žibřidice

1902 - 1913 - regulace potoka ve spodní části obce

1906 - 28.7. povýšení obce na městys

- znak obce

1990 - osamostatnění obce

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.