Hledat firmy v obci Roštění
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Roštění 10 firem

OBEC Roštění - Roštění č. 144Fotografie u firmy

POLÁŠEK JOSEF Ing. - Roštění č. 116

SERVIS DESIGN - Roštění č. 145

AGRODRUŽSTVO ROŠTĚNÍ - Roštění č. 223

POSPÍŠILÍK LADISLAV - Roštění č. 222

MŠ Roštění - Roštění č. 184

SDH Roštění - Roštění č. 141

LAJDA PETR-AUTOSERVIS & PNEUSERVIS - Roštění č. 63

ELPAG.CZ s.r.o. - Roštění č. 119

PEKÁRNA RACEK Roštění - Roštění č. 16

Historie obce Roštění celá historie

Roštění patří mezi staré osady, vzpomíná se již v roce 1131 (1141) v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka, kdy náležel zdejší lán kostelu přerovskému. Roku 1353 koupil dvůr v Roštění Štěpán ze Šternberka a později byl darován klášteru ve Šternberku. Od roku 1480 byla ves v držení rodu pánů ze Žerotína.

Roku 1567 získal obec Jan Vilém z Víckova. V roce 1650 přešel majetek k panství hrabat Rottalů v Holešově. Z té doby je i zmínka o obecní pečeti s nápisem: PECZET-OBECZNI-DIEDINI-ROSSTIENI-ANNO-1699

Lidé se živili převážně předením příze a zpracováváním plátna, později převládlo zemědělství. Roštěnským přezdívají „Poláci“, kdysi prý celá vesnice vymřela morem a osazena byla přišlými Poláky.

V roce 1833 řádila v obci cholera, která si vyžádala přes sto životů. Na tuto paměť byl za vsí zasazen kamenný kříž. Obec byla často sužována požáry, snad proto si naši předkové ustanovili patrona obce sv. Floriana a v roce 1899 byl založen Sbor dobrovolných hasičů.

V roce 1907 byla v obci založena Skupina všeodborového křesťansko-sociálního dělnictva. Rozvoj obce narušila a ochromila 1. světová válka, v roce 1921 byl na návsi odhalen pomník 22 padlým vojínům.

Roku 1922 byla založena tělocvičná jednota Sokol a téhož roku také tělocvičná jednota Orel. V roce 1927 byla dokončena elektrizace obce.

V březnu roku 1932 byl posvěcen základní kámen ke stavbě kostela, v srpnu se konalo vysvěcení 4 nových kostelních zvonů a v prosinci byla v novém kostele sloužena první mše. V červenci roku 1933 byla uspořádána velkolepá slavnost svěcení nového chrámu Páně v Roštění, završilo se tak úsilí kostelního družstva sv. Floriana založeného v r. 1899 .

Také 2.světová válka zanechala v obci jizvy, k prvnímu pomníku padlých přibyl druhý se jmény 8 mladých chlapců, kteří zaplatili osvobození obce svými životy.

Po válce opět nastává rozvoj obce a začínají pracovat různé spolky. V dubnu 1947 je zahájen provoz mateřské školy a v roce 1948 je obnovena Tělocvičná jednota Sokol. Převratnou změnu pro obec znamenalo v roce 1949 založení JZD o 20 členech.

V roce 1965 bylo oceněno úsilí a pracovitost občanů vyznamenáním, v soutěži o nejkrásnější obec Jihomoravského kraje se Roštění umístilo na 1. místě. O rok později byl slavnostně otevřen sportovní areál s koupalištěm. V roce 1969 byly vysvěceny nové kostelní zvony (původní zvony uloupili v roce 1942 Němci).

Zvelebování obce pokračovalo vybudováním obecního vodovodu, následovala plynofikace a položení telefonního kabelu. V roce 1982 končí vyučování dětí v místní škole a žáci dojíždějí do Kostelce u Holešova, v budově zůstává pouze mateřská škola. V roce 1998 byl založen Svaz rybářů v Roštění a Rybářský spolek při místním Agrodružstvu. Z dříve založených spolků v obci nadále aktivně pracuje sbor dobrovolných hasičů, tělovýchovná jednota a myslivecké sdružení.

25. května 1999 převzal v Praze z rukou Václava Klause, předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, starosta obce Dekret o schválení návrhu znaku a praporu obce Roštění.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.