Vesnice Rapšach se rozkládá asi 34 kilometrů jižně od Jindřichova Hradce a 21 kilometrů jihovýchodně od města Třeboň.
Hledat firmy v obci Rapšach
Živé firmy v obci Rapšach 11 firem
ČESKÁ POŠTA Rapšach - Londonská 320, Rapšach
OBEC Rapšach - Rapšach č. 7
HOSPŮDKA RAPŠACH - Rapšach č. 6
ZŠ A MŠ Rapšach - Rapšach č. 290
SEDLÁČEK MARTIN - Bosna 199, Rapšach
KERAMIKA KOVÁŘÍK - Rapšach č. 15
SOMOTEN s.r.o. - Spáleniště 196, Rapšach
COOP JEDNOTA Rapšach - Rapšach č. 11
TETÍK VÁCLAV - Rapšach č. 61
AK-CVRČKOVÁ LENKA JUDr. - Malý London 239, Rapšach
ASOCIACE TOM ČR, TOM 2402 PRÁČATA Rapšach - Rapšach č. 88
Historie obce Rapšach celá historie
Dle zápisů chovaných v archivu kláštera světelského obsadili Čechové tento kraj již v prvých stoletích po Kr. a zabrali v těchto částech Evropy i okolní širé kraje na jih až po řeku Dunaj. Do IX. století území toto bylo patrně součástí panství mocných Slavníkovců. Roku 827 však již zmiňují se dějiny o prvém knížeti, vzešlém z lidu v zdejším kraji žijícího - je to VITORAD, zakládající si pevnější hrad nad tokem Lužnice, chtěje tak svou samostatnost bezpečit.
Po svém zakladateli dostává hrad jméno Vitoraz (Weitra), a tak také se zve území spravované tímto knížetem.
Po přijetí křesťanství však celá oblast postupně vstupuje pod církevní nadvládu řezenských biskupů,kteří uplatňují tu i nároky další - světské.
V století XI. v poněmčování vitorazského obyvatelstva rozhodujícím se stal knížecí rod Kuenringů.
Po pádu Jindřicha I. z Kuenringů, pomáhajícího českému králi Přemyslu Otakarovi II. proti jeho soku Rudolfovi Habsburskému v poněmčování pokračováno a po husitských válkách, v nichž Nové Hrady padly, dokončeno.
Vitorazsko připojeno úplně vévodství rakouskému a jeho lenní svazek s korunou českou na delší dobu přerušen. Ještě však po dvakráte dostalo se Vitorazsko pod přímé panství české, ale jen nakrátko.
Bylo to v letech 1323 - 1332 za vlády Jana Lucemburského a v letech 1461 - 1467 za panování Jiřího z Poděbrad. Teprve mír Saint Germainský 2. VII. r. 1919 po ukončení světového zápasu dovedl zčásti napravit křivdy národu v tomto území po staletí páchané a k osvobozenému státu připojena menší, přes sto km2 měřící a chudší část bývalého rozlehlého Vitorazska s městem Českými Velenicemi a s řadou obcí menších, z těchto vyniká pak Rapšach velikostí a počtem obyvatelstva.
Jak je možno, že se Rapšašsko mohlo udržeti před šířící se germanizací? Udrželo se nepřístupností a chudobou.
Přes svou polohu uprostřed blat a na samé hranici s Rakouskem se mezi válkami stává Rapšach prosperující obcí nebo spíše malým městečkem. Jako farnost, tedy s okolními osadami (dnes místními částmi) Spáleništěm, Malým a Velkým Londýnem, Parisem, Kunšachem a Novou Vsí u Klikova měl skoro 3.500 obyvatel. Přišel však rok 1938 a s ním okupace pohraničí. Z Rapšachu se do vnitrozemí stěhují první desítky lidí - hlavně rodiny státních zaměstnanců a učitelů. Přichází válka a po ní nová vlna vysídlování. Již v červnu 1945 opouští Rapšach přes 800 obyvatel, kteří jsou v rámci odsunu vykázáni na rakouskou stranu hranice.
Demografické údaje
OBEC Rapšach
Rapšach č. 7, 37807, Rapšach
Osoby
- JUDr. Cvrčková Lenka, starosta
Kontakty
- 384 786 113
- info@rapsach.cz
- www.obec-rapsach.cz