Postřekov leží v pohraniční části okresu Domažlice v podhůří Českého lesa. Je nejlidnatější chodskou obcí. Obec Postřekov má dvě části: Postřekov a Mlýnec. U kostela sv. Jakuba z 19. stol. se nachází oltářní obraz od Jaroslava Špillara.

Hledat firmy v obci Postřekov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Postřekov 8 firem

OBEC Postřekov - Postřekov č. 270webFotografie u firmy

Postřekov leží v pohraniční části okresu Domažlice v podhůří Českého lesa. Je nejlidnatější chodskou obcí. Obec Postřekov má dvě části: Postřekov a Mlýnec. U kostela sv. Jakuba z 19. stol. se nachází oltářní obraz od Jaroslava Špillara.

ČESKÁ POŠTA Postřekov - Postřekov č. 270

ŘEZNÍČEK & HOLÝ DŘEVOVÝROBA, spol. s r.o. - Postřekov č. 358

ZŠ A MŠ Postřekov - Postřekov č. 271Fotografie u firmy

COOP KONZUM Postřekov - Postřekov č. 179

JASAN LUKÁŠ - Postřekov č. 251

BURŠÍK VÁCLAV - Postřekov č. 182

TJ SOKOL Postřekov - Postřekov č. 241

Historie obce Postřekov celá historie

Název pochází zřejmě od postřehování – pozorování, které Chodové prováděli ze strážnic na Haltravě. Připomínán je od roku 1325 jako sídlo svobodných lidí podléhajících přímo králi prostřednictvím královského purkrabího z Domažlic. Jako strážcům zemských hranic byla Chodům českými králi přiznána četná privilegia včetně osvobození od robot. Po bělohorské porážce v roce 1621 ztrácí postupně Chodové svojí nezávislost a po selských bouřích koncem 17. století jsou donuceni vzdát se výsad a přísahat poddanství.

Místem nejradikálnějšího odporu Chodů v boji za nezávislost je právě Postřekov. Na přelomu 17. a 18. století přecházejí Chodové z poddanství Lamingeů pod Stadiony, kde setrvávají až do začátku 20. století. Postřekov je charakteristický svou podhorskou polohou a neúrodnou půdou, která nemohla být dostatečných zdrojem obživy obyvatelstva. V Postřekově proto za Lamingena vznikla papírna, později proměněná na brusírnu skla. Postupně vzkvétá podomní krajkářství a začíná manufakturní tkalcovství. V těsné blízkostí Postřekova leží ves Mlýnec, která dnes již prakticky splynula s Postřekovem. Mlýnec je připomínán roku 1379 jako poddanská ves pivoňského kláštera a poběžovického panství. Od Postřekova odděluje mlýnecké chalupy jen Mlýnecký potok.

Dnešní Postřekov má cca 1150 obyvatel. Obec je známá výrobou látek z přírodních materiálů a krajkářstvím. Na bohaté folklorní tradice navazuje Národopisný soubor Postřekov, který rozdává radost z písní a tance více než 80 let (byl založen v roce 1933). Okolní krajina spolu se zachovalým životním prostředím dává předpoklady k rozvoji turistického ruchu.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.