Kostel svatého Osvalda je římskokatolický chrám v obci Milovice v okrese Břeclav. Jednolodní kostel z konce 15. století byl barokně rozšířen zřejmě roku 1742. Je farním kostelem farnosti Milovice u Mikulova.

Hledat firmy v obci Milovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Milovice 12 firem

OBEC Milovice - Milovice č. 38webFotografie u firmy

Kostel svatého Osvalda je římskokatolický chrám v obci Milovice v okrese Břeclav. Jednolodní kostel z konce 15. století byl barokně rozšířen zřejmě roku 1742. Je farním kostelem farnosti Milovice u Mikulova.

ČESKÁ POŠTA Milovice u Mikulova - Milovice č. 35

FANY-SPORT - Milovice č. 33

AK MOTORSERVIS CZ s.r.o. - Milovice č. 189

VINAŘSTVÍ VOJÁČEK - Milovice č. 116

MÍKA MICHAL Ing.-ZELENÁ ARCHITEKTURA - Milovice č. 192

PENZION MILOVICE - Milovice č. 40

PENSION ANNE - Milovice č. 44

ZEBR s.r.o. - Milovice č. 178

AZ KLIMA a.s. - Milovice č. 156

KLIKSHOP s.r.o. - Milovice č. 161

PAVELKA MILAN - Milovice č. 136

Historie obce Milovice celá historie

Počátky obce Milovice se datují hluboko do minulosti. Původně ves stávala 1,5 km jihovýchodním směrem od svého nynějšího umístění, roku 1252 však byla zcela zničena při nájezdu Kumánů. Zachovaly se pouze zbytky jejích základů. Kolem roku 1259 pak byla osada vybudována znovu, tentokrát již na stávajícím místě. Nové osazenstvo tvořili převážně Němci. Stará slovanská osada patřila původně ke královskému hradu Děvičky. Její nejstarší dochovaný název Milwitz pochází ze 14. století. Roku 1332 Milovice získali Lichtenštejnové, kteří vlastnili také sousední mikulovské panství.

Na životě obce se výrazně podepsaly války, které se prohnaly zdejším krajem. Skutečnou katastrofou pro místní obyvatele byla třicetiletá válka, během které tu zcela zanikly tři čtvrtiny z původních 44 selských usedlostí. Rozsahem škod patřila ves k nejvíce postiženým na mikulovském panství. Zpustošen byl i místní kostelík, zasvěcený sv. Osvaldovi. Ten byl postaven na místě původní kaple. Dochované záznamy uvádějí, že roku 1629 proběhla celková rekatolizace zdejšího obyvatelstva. Tu zde prováděl kardinál Ditrichštejn a jím zřízená mikulovská kapitula. Roku 1672 byl místní kostel znovu vysvěcen, v této době měl již nynější podobu. V současnosti je milovický kostel zapsán do seznamu památek, stejně jako hřbitovní brána s renesančními prvky ze 17. století a boží muka u silnice k Pavlovu.

Další ranou pro obec byly napoleonské války a nevyhnula se jí ani válka prusko-rakouská. Velký vliv na charakter Milovic měla také druhé světová válka. Po jejím skončení zde došlo k odsunu německého obyvatelstva a následnému osidlování obce lidmi z vnitrozemí.

V současnosti v obci žije na 456 stálých obyvatel. Převládá zde zemědělská činnost, rostlinná výroba – vinohradnictví. Je tu několik výrobců vín, někteří z nich ve svém oboru dosahují vynikajících výsledků. V 90. letech v obci došlo také k rozvoji drobného podnikání. Nachází se tu firmy na výrobu vzduchotechniky, strojírenská výroba, výroba žaluzií, produkce drůbeže a prodejna a opravna jízdních kol. Obyvatelé obce mohou využívat obchody se smíšeným zbožím, poštu, restaurace, penziony a čerpací stanici. V současnosti je u čerpací stanice budován také motorest. Obec tvoří křižovatku autobusové dopravy mezi směry Mikulov, Břeclav, Zaječí a Věstonice.

Milovice se nacházejí v blízkosti vodního díla Nové Mlýny, které nabízí možnost rekreace a rybolovu. Obec sousedí s národní přírodní rezervací Křivé jezero a pahorkatina jihozápadně od obce je součástí chráněné krajinné oblasti Pálava. Také doubravy Milovického lesa jižně od Milovic byly vyhlášeny přírodní rezervací Milovická stráň, která postupně přechází v rozsáhlou oboru plnou zvěře. Zajímavá je jistě i blízká zřícenina hradu Děvičky. Obcí vedou cyklostezky a vinařské cesty. Jak je patrné, má tato malebná obec s pohostinnými lidmi svým návštěvníkům skutečně co nabídnout.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.