Obec Libochovičky provozuje na molu nad rybníkem Libochovičský pivoautomat. Lidé si mohou po vhození mincí načepovat točenou limonádu či nealkopivo.

Hledat firmy v obci Libochovičky
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Libochovičky 2 firmy

4. ZÁKLADNÍ ŠKOLA HEURÉKA, s.r.o. - Libochovičky č. 10

OBEC Libochovičky - Libochovičky č. 33Fotografie u firmy

Historie obce Libochovičky celá historie

První osídlení okolí dnešní obce Libochovičky začíná již ve čtvrtohorách, v pleistocenním období. Vtéto době se zde objevují zvířata jako jelen, sob, nosorožec nebo mamut. Kostra mamuta byla nalezena uLibochoviček vkamenité svahovité suti.

Člověk obýval tuto oblast již od doby neolitu (mladší doby kamenné). Potvrzují to mnohé nálezy pracovních nástrojů, ale i keramiky, hrobů či šperků zmladších dob, které byly nalezeny u okolních obcí. Tento fakt dokazuje, že zde byly velmi příznivé přírodní podmínky.

Nejstarší písemné zmínky o vsi Libochovičky pocházejí zprvní poloviny 13. století, konkrétně zroku 1205 a z roku 1233, ve kterém se uvádí jako majitel vsi Bavor zLibochoviček – Bawarus de Lubohouic. Původní jméno vsi tedy znělo Lubochovici (a odtud Libochovice), stejně jako jméno města Libochovice ležícího na levém břehu řeky Ohře. Teprve později – poprvé nejspíše na přelomu 14. a 15. století – se začaly rozlišovat větší Libochovice a menší Libochovičky. Vroce 1421 se ves uvádí jako zboží Libochovičky u Okoře a o čtyři roky později nacházíme zmínky o tvrzi Libochovičky. Vroce 1615 je vesnice jmenována vsouvislosti se svou tehdejší majitelkou, Evou Pětipeskou zOudrče a na Libochovičkách. Německy psaná topografická literatura i archivní prameny zprvní poloviny 19. století jmenují obec jako Libochowiček nebo Libochowiczek, zatímco v roce 1848 uvádí František Palacký ve svém Popise Království českého ves Libochowičky.

Libochovičky jsou příkladem vesnice, jejíž náves zvětší části zabírá rybník, kolem kterého se seskupila jednotlivá stavení – zemanské statky, znichž později vznikla tvrz. Vprvní polovině 17. století byla ves i tvrz vypálena, a tak záznam zroku 1654 uvádí „toliko panský dvůr, při němž bývaly někdy dvě chalupy, nyní je tu jen jejich místo“. Vesnice byla obnovena asi vpolovině 18. století a uvádí se nejprve jako část sousední vsi Okoře se 14 domy patřícími většinou malým chalupníkům. Před polovinou 19. století se vLibochovičkách zmiňuje již 19 domů a vroce 1880 zde bylo 22 domů a 136 obyvatel.

Vdobě existence tvrze patřily Libochovičky kokruhu místního pražského trhu, který tvořil ve zhruba pěti stech lokalitách hospodářské předpolí města. Zemědělské produkty byly ze vsí dováženy na pražský trh, a to buď prostřednictvím několika menších městeček, které tak tvořily pro zemědělské lokality jakási menší transitní odbytiště, nebo přímo bez prostředníků zprodukce místních vesnických dvorů. Hospodářský dvůr – vLibochovičkách opevněný jako tvrz – představoval komplex obytných a hospodářských stavení vybavených různě rozsáhlou zemědělskou půdou. Kinventáři hospodářského dvora patřilo zemědělské nářadí, chovný dobytek, drůbež, koně a obilí – zejména žito a oves a vmenší míře ječmen, zčehož vyplývá, že hlavní produkční orientací bylo polaření a chov dobytka, zvláště ovcí. Zemědělské produkty dvora sloužily vprvním plánu pouze kuspokojení potřeb jeho majitele či nájemce, a teprve přebytky získávaly charakter zboží určeného pro trh.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.