Obec, v různých historických dobách různě nazývaná, (Leth, Letti, Letah, Lethy, Lety), patří k sídlům velice starým. Svědčí o tom archeologické nálezy. V roce 1929 bylo na pozemku letovského rolníka nalezeno 26 nádob, tzv. "popelnic".

Hledat firmy v obci Lety
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Historie obce Lety celá historie

Obec, v různých historických dobách různě nazývaná, (Leth, Letti, Letah, Lethy, Lety), patří k sídlům velice starým. Svědčí o tom archeologické nálezy. V roce 1929 bylo na pozemku letovského rolníka nalezeno 26 nádob, tzv. "popelnic" z červené a černé pálené hlíny s bronzovými milodary.

Z písemností z roku 1088 je zřejmé, že Lety, ves v kraji tetínském, byla obročím vyšehradského chrámu sv. Petra a Pavla, založeného prvním českým králem Vratislavem. Později patřila klášteru sv. Jiří na hradě pražském. Začátkem XIV. století změnily Lety svoji vrchnost potřetí. Král Václav daroval "Wes Lett" klášteru zbraslavskému. Po husitských bouřích přešla obec z rukou vrchnosti duchovní pod vrchnost světskou. Majitelé se střídali až do zrušení nevolnictví. Rok 1849 byl rokem zřízení "místní obce Lety" s vlastní samosprávou.

Lety ve XX. století

Mezi 1. a 2. světovou válkou se obec, díky nádhernému okolí, stala vyhledávanou rekreační oblastí. V té době zde začaly vyrůstat kolonie chat. V roce 1923 postavil soukromý majitel elektrárny v Dobřichovicích na vlastní náklady v obci elektrické vedení a dodával proud. Elektrická síť byla funkční až do roku 1970. Během jednoho roku, 1936 až 1937, byl v obci postaven most, spojující břehy řeky Berounky. Od svých počátků až do konce 18. století tvořily obec převážně zemědělské usedlosti. Teprve na přelomu 18. a 19. století se obec rozrostla o nové domy. Největší stavební ruch byl však zaznamenán až v letech 1930 - 1940 a potom až v 70. letech.

Památkový fond

Památkový fond není bohatý. Obec nemá kostel a původní chalupy, statky a domky se nezachovaly. Na návsi stojí výklenková kaplička se zvoničkou z r. 1820. Zvonek musel být za 1. světové války odevzdán. V roce 1921 byl koupen nový. V roce 1990 byla z iniciativy místních občanek uspořádána sbírka na opravu kapličky a v září 1991 byla slavnostně vysvěcena současně s posvěcením sošky sv. Anežky České, patronky obce. Od roku 1993 je soška umístěna v opravené kapličce.

Další zajímavosti

Od 20. let tohoto století je v obci vedena kronika s vlastním názvem "Pamětní kniha obce Lety". První záznamy zapsal a kronikářskou tradici tím založil místní rolník.

V Letech má tradici spolkový život. Nejstarším spolkem je Sbor dobrovolných hasičů. Byl založen v roce 1896. Sbor se od počátku neomezoval jen na výcvik a ochranu lidí nebo majetku, ale výrazně zasahoval i do společenského života obce.

Dlouhou tradici má také tělovýchovná jednota. První veřejné sokolské vystoupení proběhlo v Letech v roce 1920. Sokolové se stejně jako hasiči vydatně podíleli na společenském životě obce. Při TJ Sokol Lety působil pěvecký sbor, ochotnický soubor "Vzlet" a od roku 1930 loutková scéna.

Fotbalový klub SK Lety byl založen v roce 1933. Jako první hřiště sloužilo posekané pole po žních. Velkého úspěchu dosáhl oddíl kopané v roce 1962, kdy postoupil do I. A třídy.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.