Hledat firmy v obci Koleč, část obce Koleč
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 3 319 firem

K Hrušovu 292/4, Štěrboholy, Praha26,84 km

Brunelova 960/12, Libuš, Praha26,84 km

Leopoldova 1682/25, Chodov, Praha26,87 km

Vladycká 1532/2, Hostivař, Praha26,88 km

V parku 2308/8, Chodov, Praha26,88 km

Průmyslová 1477/12, Hostivař, Praha26,89 km

Vašátkova 1024/27, Černý Most, Praha26,90 km

U továren 770/1b, Hostivař, Praha26,91 km

V parku 2308/10, Chodov, Praha26,91 km

Průmyslová 1428/10, Hostivař, Praha26,92 km

Průmyslová 1306/7, Hostivař, Praha26,93 km

Průmyslová 1428/10, Hostivař, Praha26,93 km

Libušská 1/204, Libuš, Praha26,94 km

V parku 2308/10, Chodov, Praha26,94 km

Jarníkova 1903/35, Chodov, Praha26,95 km

Chudenická 1059/30, Hostivař, Praha26,95 km

K učilišti 165/15, Štěrboholy, Praha26,97 km

Türkova 2399/13, Chodov, Praha26,98 km

Donovalská 2222/31, Chodov, Praha26,98 km

náměstí Přátelství 1518/3, Hostivař, Praha26,98 km

Historie obce Koleč celá historie

První zmínka o sídle v obci Koleč je připomínána v roce 1690 v žádosti o finanční vypořádání, kde pozůstalí uvádí jmenovitě objekt tvrze s poplužním dvorem. V první čtvrtině 18. století vlastnil ves Koleč Liborius Václav Ubelli, rytíř von Siegburg, císařský rada, který i s manželkou nechal vystavět zámeckou kapli Nejsvětější Trojice. Ta potom sloužila současně jako farní i pro přilehlou vesnici. Potomci Ubelliů nechali přestavět původní tvrz na poměrně rozlehlý honosně zařízený zámek. V majetku rodiny zůstala Koleč až do počátku 19. století. Následující majitelé špatně hospodařili. Počátkem šedesátých let 19. století byl kolečský statek připojen k sousednímu velkostatku zvoleněveskému, soukromému majetku Habsbursko - lotrinského rodu. Roku 1898 došlo k přístavbě zámecké kaple, která nedostačovala rostoucímu počtu věřících. Kaple byla zvětšena na dvojnásobek, fasády klacisistně upraveny s empírovými detaily.

Po založení ČSR, se dvůr i se zámkem v důsledku pozemkové reformy stal majetkem českého státu. Hospodařil tu, k tomu účelu v podobných případech vytvořený, státní statek. Stát poté také investoval v první třetině minulého století zásadní přestavbu hospodářského dvora v severním sousedství zámku. Původně ředitelství statku uvažovalo, že starý dožívající dvůr bude úplně zbořen a postaven nový na jihozápadní straně areálu, neboť rekonstrukce stojícího dvora byla považována za příliš nákladnou. Od záměru však bylo posléze upuštěno a starý dvůr byl nakonec rekonstruován. Poškozený mohutný krov rozlehlého kravína uzavírající východní stranu dvora byl nahrazen na svou dobu moderními dřevěnými vazníky obloukové konstrukce Štěpánovy soustavy (objekt byl zlikvidován požárem v květnu roku 2006). Bedněná plocha střechy vazníků byla původně pokryta asfaltovou lepenkou Ruberoid, pozdější hliníkové plechové šablony byly na původní lepenku položeny až po roce 1970. Jen opravy dvora provedené v letech 1933 až 1934 byly vyčísleny na 86 178,-- Kč a v následujících letech do roku 1938 byly uskutečněny ještě další investice do správy areálu.

Trojkřídlý zámek v Kolči s klacisistní kaplí Nejsvětější Trojice stojí na jihozápadním okraji obce. Patrové budovy zámeckých křídel spolu s kaplí vymezují prostor obdélníkového nádvoří, na které původně bezprostředně navazovaly sousední budovy hospodářského dvora s pivovarem. Paralelní menší dvůr patrně s pivovarem sousedil ještě se západním zámeckým křídlem. V jižním sousedství zámku se rozprostírala ještě malá okrasná zahrada, s osově orientovanou branou a altánkem. Drobné šlechtické sídlo v Kolči tvořilo pozoruhodný celek, v němž byly úzce provázány obytná a reprezentativní funkce s výrobní funkcí tvořenou hospodářskými budovami s nutným zázemím a polnostmi. Součástí areálu nemovité kulturní památky je zámek s kaplí, torzem kamenného sousoší sv. Anny s Paní Marií, zvonicí, nádvořím a zahradou. Areál hospodářského dvora se sýpkou, chlévy a pivovarem nebyl prohlášen za kulturní památku a stojí vně hranic areálu prohlášené památky. Budovy zámku byly až do roku 1991 užívány nejprve místním státním statkem a posléze družstvem JIVEP.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.