Obec Jivina se nachází na svahu Jivinské hory, která má ve skutečnosti dva vrcholy. Obec je položena na samém úpatí hory a rozložena ve výšce 485 až 525m. nad mořem. Název obce vznikl ze slova „jívina“, jívová porostlina.

Hledat firmy v obci Jivina
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Jivina 4 firmy

OBEC Jivina - Jivina č. 76web

Obec Jivina se nachází na svahu Jivinské hory, která má ve skutečnosti dva vrcholy. Obec je položena na samém úpatí hory a rozložena ve výšce 485 až 525m. nad mořem. Název obce vznikl ze slova „jívina“, jívová porostlina.

HRABÁK V+ s.r.o. - Jivina č. 6

COCOWOODS s.r.o. - Jivina č. 15

HLOUCHOVÁ IVANA-CELOSTNÍ FYZIOTERAPIE - Jivina č. 88

Historie obce Jivina celá historie

Kdy obec vznikla, není přesně známo, ale v historických pramenech je uvedeno, že bývala zvláštním statkem, jehož prvotní držitelé jsou neznámí. Na počátku XIV. století byla Jivina částí zboží pánů z Hasenburka na Valdece. V roce 1368 daroval p. Zbyněk Zajíc z Valdeka půl vsi Jiviny klášteru Svaté Dobrotivé. Tento rok je také první dochovanou písemnou zmínkou o naší obci. Druhou část vlastnil Kryštof z Gutensteina, který když potřeboval peníze, zastavil v roce 1490 část obce, včetně obyvatelstva, p. Kunatovi Pešíkovi z Komárova. Kunata Pešík, žil v letech 1471 až 1547, současník krále Vladislava II. Jagellonského (1481 až 1516), byl pán velice vzácný a za prokazované služby králem vážený. V zástavě té zůstala Jivina až do roku 1513. Později byla Jivina od Pešíků vyplacena Janem mladším z Valdštejna a tato část byla připojena k Točníku, s nímž byla v r. 1537 prodána Ferdinandem I. panu Janu st. z Lobkovic ze Zbiroha. Rod Lobkoviců získal i klášter Svaté Dobrotivé a s ním tedy i druhou část Jiviny. Od té doby, až do roku 1848, celá ves patřila ke zbirožskému panství.

V roce 1945 měla obec 72 popisných čísel. Po tomto roce začali občané s úpravami svých obydlí. Byly prováděny rekonstrukce stávajících budov a vylepšováno vybavení domácností. Počátkem 60.let do r. 2000 bylo postaveno 14 rodinných domů včetně obecního úřadu a hasičské zbrojnice. V letech 1972 až 1974 byl v obci svépomocí vybudován vodovod, čímž byl vyřešen problém s nedostatkem vody. Do té doby byla voda z obecních studní vydávána jen na příděl a to pouze na pití a přípravu jídla. Vodu pro hospodářská zvířata byli hospodáři nuceni dovážet z potoka nebo ze studní pod "Lomy". Po provedení kolaudace byl vodovod předán do správy Vodovodů a kanalizací Beroun.

V roce 1923 byl založen hasičský sbor, který pracuje do současné doby. Pravidelně se zúčastňuje hasičských soutěží a v obci pořádá kulturní akce (např. Posvícenské zábavy, plesy, Staročeské máje a Štědrovečerní blahopřání). K dispozici má hasičskou stříkačku PS 12, osobní terénní automobil ARO M461 a vozidlo AVIE Furgon.

Velkou přeměnu doznal v poslední době vzhled obce. Všechna veřejná prostranství jsou pravidelně upravována. Před nedávnem proběhla rekonstrukce místních komunikací, které jsou téměř po celé obci kryté asfaltovým povrchem.

Obec Jivina se nachází na svahu Jivinské hory, která má ve skutečnosti dva vrcholy. Obec je položena na samém úpatí hory a rozložena ve výšce 485 až 525m. nad mořem. Název obce vznikl ze slova „jívina“, jívová porostlina. Obec je vzdálena cca 7km od Hořovic a 2km od městyse Komárov. V obci se nenachází žádný průmyslový podnik. Pracovní příležitosti v obci jsou minimální a proto musí obyvatelé za prací dojíždět převážně do Komárova, Hořovic a průmyslové zóny v Žebráku. Jivina je členem Dobrovolného svazku obcí regionu Hořovicko (se zaměřením na dopravní obslužnost regionu). Hromadná doprava osob je zajištěna pravidelnými autobusovými linkami.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.