Obec Hvozdná získala titul „VESNICE ZLÍNSKÉHO KRAJE roku 2010“. První zmínka o obci Hvozdná se traduje od roku 1446, ale podle některých záznamů již v roce 1413 osídlovali místa okolo potůčku Korábek první obyvatelé.

Hledat firmy v obci Hvozdná
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Historie obce Hvozdná celá historie

První zmínka o obci Hvozdná se traduje od roku 1446, ale podle některých záznamů již v roce 1413 osídlovali místa okolo potůčku Korábek první obyvatelé. Proč opustili svá původní sídliště a přestěhovali se do míst dnešní Hvozdné, nevíme. Jiné údaje svědčí o tom, že osada byla obydlena v roce 1425.

Roku 1413 se stal dědicem lukovského panství Jiří, nezletilý syn Alberta ze Šternberka. Spolu se svým bratrem Lackem vedli v roce 1425 spor o polovinu lukovského panství se strýcem Albertem holešovským. Za každou stranu měl bojovat jeden silák a vítěz tohoto souboje měl rozhodnout o sporu obou pánů.

Lukovský vladař si vybral ve Hvozdné chlapa jako horu a dlouho ho krmil masem a tučnými jídly. Zápasník pána holešovského byl z Prusovic a dostával k jídlu hrách. Při zápase prý zvítězil silák pána holešovského.

V zemských knihách nacházíme zmínku o Hvozdné o něco později, v roce 1438, kdy je obec poprvé jmenována v darovací listině pana Alberta ze Šternberka. Hvozdná patřívala k panství lukovskému a prožívala s ním dobré i zlé. Za třicetileté války žilo v obci jen 28 rodin dnes už zaniklých jmen, jako Šufan, Kusalík, Bělčík, Houněk, Vítek, Zmola, Vichč, Baša, Blanař aj.

Ještě v roce 1667 bylo z 23 usedlostí jen deset obydlených. Tentokrát nastala i výměna rodů. Do té doby je možno sledovat stopu nejstaršího příjmení v obci - Lukešů. Po něm jsou Hvozdenští, rod dědičných fojtů, kteří přijali příjmení podle názvu obce.

Projít Hvozdnou ve směru na sever znamená vydat se klikatou cestou do kopce. Silnice vede kolem hospody, na jejímž místě stával kdysi kostelík. Jak vypadal, můžeme vidět na obecní pečeti. Několik kroků dále stojí kostel z roku 1785, zasvěcený Všem svatým. Prostranství okolo kostela je vzorně upravené. Dále vede silnice kolem školy, divadelního stánku kroužku divadelních ochotníků, jejichž činnost je známá v širokém kraji. Na horním konci je Osmek, jehož název odvozujeme z činnosti, kdy formani upevňovali při sjíždení kopce přes kolo stromek - osmek tak, aby druhý konec, na nějž se postavil vozka, brzdil o zem a zárověň o kolo.

Na rozcestí do Ostraty, Březové a Štípy najdeme kamenný cyrilometodějský kříž jako památník minulých dob. Ještě nedávno zde ve stínu starých lip stávala kaplička, která ustoupila do místa bývalého stavení rodu Březíků. Je zde postaven také obchod a restaurace sousedící s hřištěm pro kopanou, která se může pochlubit už letitou tradicí.

Obec má moderní pálenici, je zde také několik soukromých podnikatelů, kteří jsou svými službami přínosem celé obci.

Pod vesnicí, ve velmi krásném prostředí leží rekreační oblast. Na svahu u lesa jsou vystavěny chatu a pod nimi vytvořil hrází přetnutý potok rybník, který byl v posledních letech vyčištěn a slouží ke koupaní celé obci.

Obec Hvozdná má svůj obecní úřad a obecní zastupitelstvo a je ve své činnosti velmi agilní. Hvozdenští vždy patřili v budování k těm pilným. V minulých letech provedli kanalizaci, rozšířili úzkou cestu vedoucí obcí za svízelných podmíne, neboť domky kolem silnice a svažující se terén kladly překážky většímu rozšíření vozovky.

I bytová výstavba pokročila a vedle starších domků můžeme uvidět velmi hezké rodinné vilky. Hvozdná se v posledních letech změníla k nepoznání.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.