Hledat firmy v obci Pardubice, ulice Hradčanská
Nabídka práce v okolí 30 km 971 firem
COOP Staré Čívice - Přeloučská 135, Staré Čívice, Pardubice6,34 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod
DUMIT + s.r.o. - Němčice č. 246,36 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Tesařské práce, dřevostavby
EVM RYBITVÍ s.r.o. - Tylova 232, Rybitví6,37 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Ocelové, železobetonové konstrukce
AJKA MEDLEŠICE s.r.o. - Medlešice č. 37, Chrudim6,50 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Ovoce, zelenina - velkoobchod
APAG ELEKTRONIK s.r.o. - U Panasonicu 396, Staré Čívice, Pardubice6,83 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Autodoplňky, náhradní díly - prodej
DŘEVOCENTRUM CZ Chrudim - Medlešice č. 109, Chrudim6,85 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Dřevomateriál - prodej
PANASONIC AUTOMOTIVE SYSTEMS CZECH, s.r.o. - U Panasonicu 266, Staré Čívice, Pardubice6,95 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Audio, video, TV - výroba
KYB MANUFACTURING CZECH s.r.o. - U Panasonicu 277, Staré Čívice, Pardubice7,13 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Díly pro automobilový průmysl - výroba
TRANSFORM Lázně Bohdaneč a.s. - Na Lužci 659, Lázně Bohdaneč7,23 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Skládky, zneškodnění odpadů
DAYS MENU s.r.o. - Hostovice č. 74, Pardubice7,25 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Mražené výrobky - výroba
LÍHŇAŘSKÉ STŘEDISKO BAŽANTÍ ZVĚŘE - Dříteč č. 1067,31 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - živočišná výroba
ÚŘAD MĚSTSKÉHO OBVODU Pardubice VIII. - Hostovice č. 20, Pardubice7,33 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Městské úřady, magistráty
MŠ Čepí - Čepí č. 837,40 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle
BOCO PARDUBICE MACHINES, s.r.o. - Čepí č. 17,45 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Stroje, zařízení a součásti - výroba
ŽÁK STŘECHY s.r.o. - Tuněchody č. 167,82 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Pokrývačské práce
PRVNÍ ZEMĚDĚLSKÁ - Tuněchody č. 638,06 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - rostlinná výroba
LÉČEBNÉ LÁZNĚ BOHDANEČ a.s. - Masarykovo nám. 6, Lázně Bohdaneč8,15 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Lázeňské a ostatní služby
ZAHRÁDKA LUKÁŠ - Langrova 40, Lázně Bohdaneč8,19 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Dřevoobráběcí stroje, nářadí - půjčovny
ALZHEIMER HOME Lázně Bohdaneč - Za Školkou 620, Lázně Bohdaneč8,20 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Domovy pro seniory, pečovatelské služby
ZŠ A MŠ Lázně Bohdaneč - Masarykovo nám. 108, Lázně Bohdaneč8,24 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Základní školy
Historie obce Pardubice celá historie
Pardubice leží ve středu východních Čech na soutoku Labe a Chrudimky. Nejstarší dochovaná písemná zmínka o jejich existenci pochází z konce 13. století, městem se staly někdy kolem roku 1340. Tehdy náležely rodu pánů z Pardubic, jehož nejvýznamnější postavou byl Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup, rádce a přítel císaře Karla IV., význačná evropská osobnost té doby.
O dvě stě let později se v Čechách vžilo úsloví "Skví se jako Pardubice", které nebylo v žádném případě přehnané. O tom nakonec každého dodnes nejlépe přesvědčí procházka historickou částí města, která se svým zámkem, podzámčím a náměstím obklopeným malebnými uličkami patří ke světovým unikátům. Neexistuje příliš mnoho takto dochovaných ukázek dovedností a schopností našich předků.
O středověký rozkvět Pardubic se zasloužil rod pánů z Pernštejna. Vilém, který město s okolním panstvím koupil koncem 15. století, přestavěl zdejší vodní hrad na pozdně gotickou rezidenci a jeho synové Vojtěch a Jan pak pokračovali v přebudovávání již v renesančním duchu. Dnes představuje pardubický zámecký komplex s opevněním jeden z mála unikátních přechodů mezi hradem a zámkem, které se na světě dochovaly. Vilém z Pernštejna rovněž rozhodl o půdorysu a jednotném stylu města, který se zachoval do současnosti. Na historickém pardubickém náměstí se dosud nacházejí pozdně gotické a renesanční domy, které organicky doplňují stavby z pozdějších období.
Poté, co pardubické panství roku 1560 přešlo z pernštejnských rukou do majetku královské komory, význam i věhlas Pardubic začal upadat, i když zde při občasných návštěvách vítali i panovníky a do 18. století bylo město rovněž významnou pevností. Na druhé straně je však často sužovaly války a nemoci a přísné cechovní předpisy omezovaly rozkvět podnikání.
Mohutné opevnění však nakonec vzalo za své s postupným rozvojem města podmíněným železnou dráhou, jejímž hlavním projektantem byl pardubický občan Jan Perner. Původní trasa z Pardubic do Olomouce nebo do Prahy z roku 1845 se začala záhy rozrůstat do dalších směrů a předznamenala postavení Pardubic jako významného dopravního uzlu, v čemž hrála důležitou roli i výhodná poloha města v samém středu Čech.
Krátce po zřízení železnice se v Pardubicích začal rozvíjet průmysl. Vznikly zde významné podniky jako „Fantovy závody“ (dnes rafinerie Paramo) nebo „Prokop a synové“ (později Továrna mlýnských strojů), které předznamenaly celkový rozvoj pardubického průmyslu, především strojírenského a potravinářského.
Počátek 20. století je v Pardubicích spojen především s Janem Kašparem, průkopníkem české aviatiky, který v roce 1911 uskutečnil první dálkový let z Pardubic do Prahy. V té době se v Pardubicích začal rozvíjet chemický a elektronický průmysl představovaný dvěma velkými firmami – Explosia (nyní Synthesia) a Telegrafie (později Tesla). Po strastiplné první světové válce a vzniku samostatného Československa v roce 1918 zesílila úloha Pardubic coby regionálního centra.
Před druhou světovou válkou žilo v Pardubicích 35 tisíc lidí, ti nejstatečnější z nich se po nacistické okupaci různými způsoby zapojili do odbojového hnutí. Velký vliv na místní odboj měla především výsadková skupina Silver A, jejíž členové – českoslovenští vojáci vyslaní do protektorátu z Anglie – našli v Pardubicích a okolí pomoc i úkryt při přípravě atentátu na Reinharda Heydricha. Po Heydrichově smrti však gestapo rozjelo odvetnou vraždící mašinerii, když na Zámečku na kraji města nechalo mezi 3. červnem a 9. červencem 1942 popravit řadu českých vlastenců. Mezi nimi i obyvatele nedaleké vesnice Ležáky, kterou nacisté vypálili, aby zastrašili své odpůrce. V prosinci 1942 bylo z Pardubic do koncentračních táborů deportováno 563 židů a během roku 1944 zažilo město tři nálety anglo-amerického letectva, které bombardovalo zdejší rafinerii a letiště. Při náletech zahynulo přes dvě stě padesát lidí, zničených domů bylo kolem tisíce. Po osvobození v květnu 1945 většina lidí toužebně očekávala návrat k normálnímu životu, ale komunistický puč v únoru 1948 přinesl zemi jen další totalitní režim.
Naděje na návrat svobody, které po dalších dvaceti letech přineslo Pražské jaro, záhy ukončil srpen 1968. Ten v porovnání s jinými oblastmi Československa proběhl v Pardubicích bez násilí a obětí, nepochybně díky tomu, že celou pardubickou oblast obsadila v první fázi polská, nikoli sovětská armáda. Kromě roku 1968 však komunistická éra poznamenala Pardubice stejně jako všechna další místa za železnou oponou. Soukromé vlastnictví i soukromé aktivity byly zlikvidovány, hospodářství se orientovalo na těžký průmysl, obyvatelstvo bylo represivně zastrašováno a umlčováno pod hrozbou vězení, pronásledování či jenom ztráty zaměstnání. To lidé nacházeli především ve velkých výrobních podnicích jako TMS nebo Synthesia, které vyráběly dle pokynů Moskvy. Přesto se však i v socialistickém období průmysl v Pardubicích nějakým způsobem rozvíjel, chemický v Synthesii, strojírenský v TMS či elektronický v Tesle představovaly opory tehdejší ekonomiky, dávaly práci tisícům lidí a staly se posléze i bezděčnou základnou pro průmyslový rozvoj po sametové revoluci.
Od konce komunistického režimu se Pardubice začaly měnit k lepšímu. Přestože transformace ekonomiky po roce 1989 přinesla zánik některých podniků (Tesla, TMS) a řada dalších podstatně omezila výrobu a počet zaměstnanců (Synthesia), počet nezaměstnaných ve městě se nijak drasticky nezvýšil. Bylo to především díky prozíravé politice města, jehož vedení přišlo už počátkem 90. let s nápadem založit poblíž letiště bezcelní zónu. Na šesti hektarech tak vzniklo svobodné celní pásmo, jediné v České republice, které výrobním a obchodním firmám nabízí montážní, skladovací i výrobní zázemí. K tomu jen dodejme, že v ročence City Invest Czech 2000 byly Pardubice mezi všemi krajskými městy republiky vyhodnoceny jako nejvhodnější pro investování.
Samozřejmě, že rozvoj Pardubic a okolí již dnes není závislý pouze na železnici jako před sto lety. Město se světem spojuje také osobní i nákladní letecká doprava, v přijatelné době se snad dočká i napojení na dálniční síť a ve hře je stále i splavnění Labe až do Pardubic, což by znamenalo k připojení na evropskou síť vodních cest.
Pardubice v posledních letech skutečně vzkvétají. Rekonstruováno bylo staré město a především zámek, který se ze zchátralé ruiny změnil v nádhernou historickou památku. K opraveným domům přibyla ve městě i řada nově postavených, v samotném centru města se navíc počítá s výstavbou celého nového náměstí s komplexy obytných, administrativních a obchodních budov. Nejstarší panelová sídliště začala procházet rekonstrukcí, která by je měla přeměnit na barevnější a útulnější místa k životu. Nově byly a jsou upravovány městské parky a lesíky, vznikají nová dětská hřiště.
Ekonomický rozkvět přinášejí městu nejen již zmínění zahraniční investoři, ale i píle a tvořivost zdejších živnostníků a podnikatelů. Dávno před oficiálním vstupem naší země do Evropské unie Pardubice obnovily někdejší a navázaly nové kontakty s řadou evropských měst, dnes se tyto partnerské vztahy dále prohlubují na základě blízké spolupráce na nejrůznějších projektech.
Demografické údaje
MAGISTRÁT MĚSTA Pardubice
Pernštýnské náměstí 1, Pardubice-Staré Město, Pardubice, 53002, Pardubice 2
Osoby
- Bc. Nadrchal Jan, primátor
Kontakty
- 466 859 111
- posta@mmp.cz
- pardubice.eu