Hledat firmy v obci Branišov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 486 firem

Nádražní 1759, České Budějovice 6, České Budějovice6,68 km

Zvolenovská 537, Hluboká nad Vltavou6,70 km

Ves-Rozinka 183, Vrábče6,72 km

Novohradská 1764, České Budějovice 6, České Budějovice6,75 km

Nemanická 2180/3, České Budějovice 3, České Budějovice6,77 km

Nemanická 2180/3, České Budějovice 3, České Budějovice6,77 km

Novohradská 397/34, České Budějovice 6, České Budějovice6,80 km

Nemanická 2722, České Budějovice 3, České Budějovice6,80 km

Poříčská 180, Poříčí, Boršov nad Vltavou6,82 km

Poříčská 282, Poříčí, Boršov nad Vltavou6,90 km

Novohradská 738/40, České Budějovice 6, České Budějovice6,92 km

Mikuláše z Husi 766/39, České Budějovice 4, České Budějovice6,98 km

Vodní 561/8a, České Budějovice 4, České Budějovice6,99 km

Pekárenská 255/77, České Budějovice 4, České Budějovice7,05 km

Novohradská 746/15, České Budějovice 6, České Budějovice7,07 km

Pekárenská 738/54, České Budějovice 4, České Budějovice7,07 km

U Jeslí 198/13, České Budějovice 4, České Budějovice7,12 km

Vondrov 762, Hluboká nad Vltavou7,12 km

Za Otýlií 2874/6, České Budějovice 3, České Budějovice7,16 km

Vrbenská 197/23, České Budějovice 4, České Budějovice7,18 km

Historie obce Branišov celá historie

První zmínky o obci jsou z roku 1391. Do dnešní doby se bohužel dochovalo jen málo údajů. Většina osudů obce je spjata se sousední obcí Dubné. Jméno obce je odvozeno od názvu Branišův dvůr, který vznikl zkrácením jména Branislav. Od roku 1850 je Branišov připojen k okresnímu soudu v Českých Budějovicích jako samostatná obec. Než se název obce ustálil v dnešní podobě prošel značným vývojem. Název se postupně měnil z Wranyssow, Branissow, Wranissowicze i Braniczow a donedávna byla obec oficiálně nazývána Branšov.

Nedaleko obce se nachází pozůstatky tvrze Doubíčko z poloviny 14. století. Jedná se dnes již jen o zbytky zachované díky svému umístění na ostrově nalézajícím se v rybníce "Návesní" na cestě mezi Branišovem a Haklovými Dvory. Původně tvořila centrum samostatného šlechtického statku, existujícího zde asi dvě století. Ve druhé polovině 15. století bylo Doubíčko rozděleno na dvě části a v průběhu dalších století došlo několikrát ke změně majitelů ale vzhledem k tomu, že nikdo ze šlechtických majitelů a později ani měšťané Českých Budějovic neměli zájem na údržbě tvrze, postupně chátrala a dnes už na jejím místě můžete najít pouze několik zbytků základů obvodových zdí. Tvrz Doubíčko představuje zajímavou ukázku pozůstatků středověkého panského sídla ze 14. století zaniklého před koncem 15. století.

Podrobnější informace můžete nalézt zde. (K prohlížení můžete použít Adobe Reader). Jedná se o přepis článku od Daniela Kováře a Jiřího Úlovce, který vyšel v časopisu Výběr a který nám autoři zanechali na obecním úřadě.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.