Hledat firmy v obci Běštín, část obce Běštín
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 269 firem

nábřeží Hynka Šlosara 608/18, Hořovice9,74 km

Masarykova 153, Hořovice9,84 km

Sklenářka 795, Hořovice10,10 km

Sklenářka 795/2, Hořovice10,10 km

Suchodol č. 3910,27 km

Prof. Krbce 300, Tmaň10,61 km

K Sídlišti 80, Tmaň11,00 km

Za Dálnicí 508, Žebrák11,16 km

Za Dálnicí 510, Žebrák11,26 km

Čs. armády 405, Zdice11,36 km

Osek č. 10811,40 km

Za Poštou 1012, Dobříš11,50 km

Školní 1530, Dobříš11,50 km

Skandinávská 1000, Žebrák11,51 km

Skandinávská 992, Žebrák11,54 km

Obecnice č. 25511,55 km

Buzulucká 108, Komárov11,57 km

Kovohutě 530, Příbram VI-Březové Hory, Příbram11,57 km

Drásov č. 20211,63 km

Skandinávská 991, Žebrák11,67 km

Historie obce Běštín celá historie

První zmínka o obci pochází z roku 1380, kdy byl v Jincích farářem Alexius Bezčín, který byl prvním známým členem svobodného rodu vladyků z Běchčína, kterým Běštín náležel. Rod z Bezčína se připomíná ještě roku 1443, kdy Havel Hovorka z Bezčína prodal 1/3 dvora v Želkovicích Blažkovi ze Želkovic za 50 kop.

Roku 1472 Mikuláši z Bězčína a Poběžovskému z Neumětel pobral dobytek Častolár z Pičína. Mikuláš s Boršem z Komárova sebrali branný lid a šli po šlaku (stopě) a dospěli až blízko k zadní fortně tvrze v Pičíně. Častolár však dal na pronásledovatele z hůry tvrze střílet a se svým lidem z tvrze pronásledovatele zajal a zavřel v tvrzi. Věc byla nesena na komorní soud a spor se táhl léta.

Zmíněný Mikuláš z Běštína (nebo jeho nástupce) prodal Běštín Vamberským z Rohatce, seděním na Osově. Oldřich Vamberský z Rohatce prodal r. 1554 Osov s tvrzí a dvorem a také Běštín Václavu Holanovi z Jiljova. Tento Holan zemřel bezdětek a jeho majetek včetně Běštína připadl roku 1562 jeho bratrovi Jiříku Holanovi z Jiljova, který zemřel r. 1585 a je pochován s manželkou Barborou z Barštejna ve Skřipeli. Od té doby byl Běštín (až na několik let) součástí majetku osovského a s ním vystřídal mnoho majitelů. Během třicetileté války Běštín téměř zanikl. Obyvatelstvo vybil švédský generál Banér. Osovská vrchnost pak Běštín znova zalidnila poddanými z okolních vesnic a německými osadníky.

V roce 1677 dcera Mikuláše z Gerštorfu, provdaná za Zdeňka Vratislava z Mitrovic, prodala osovské panství Ferdinandu Maxmiliánovi z Kounic. Panská část Běštína náležela tomuto rodu do r. 1804. Po tomto roce se majetníci třikrát vystřídali, až roku 1818 koupil osovské panství od Václava Ubelliho Josef Vratislav z Mitrovic, po němž ho r. 1840 zdědila jeho dcera provdaná za Karla Schwarzenbergra. Ve vsi byli usazeni i Židé, kteří se po vyhoření starých bezdědických židoven r. 1772 přestěhovali do domů na běštínské návsi. Později tu vytvořili početnou židovskou obec se synagogou, školou a hřbitovem. Po pogromu roku 1866 zde zbyla pouze jediná židovská rodina. Ostatní odešli do Hostomic.

Běštínští se již od středověku zabývali pálením dřevěného uhlí pro podbrdské huti, v 19. stol. se zde rozmohlo cvočkařství (výroba hřebíků apod.).

V roce 1986 byla obec přičleněna k Hostomicím, od listopadu 1990 je opět samostatná.

V obci je malá kaplička a v čp. 7. - bývalé škole (dnes obecní úřad) - pamětní síň výroby cvočků.

Do širšího povědomí se obec zapsala především svým koupalištěm, kam před léty jezdila spousta Pražanů.

Rodáci:

Franta Župan

Bartoloměj Hlavín

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.