Hledat firmy v obci Všestary, část obce Rozběřice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 704 firem

Eliščino nábřeží 375/1, Věkoše, Hradec Králové6,63 km

Mánesova 808/22, Hradec Králové6,64 km

Pardubická 216/77, Plačice, Hradec Králové6,66 km

Piletická 498, Pouchov, Hradec Králové6,67 km

Karla Hynka Máchy 747/9, Hradec Králové6,69 km

Collinova 421, Věkoše, Hradec Králové6,70 km

Eliščino nábřeží 842/3, Hradec Králové6,70 km

Eliščino nábřeží 842/3, Hradec Králové6,70 km

Foerstrova 1682/3a, Pražské Předměstí, Hradec Králové6,73 km

Gočárova třída 516/18, Hradec Králové6,75 km

Těchlovice č. 1306,78 km

Velká 7/50, Pouchov, Hradec Králové6,80 km

Švehlova 308/5, Hradec Králové6,86 km

Dykova 1328/24, Pražské Předměstí, Hradec Králové6,91 km

Černilovská 13/12, Rusek, Hradec Králové6,92 km

Kotěrova 847/5, Hradec Králové6,98 km

Kotěrova 847/5, Hradec Králové6,98 km

Tylovo nábřeží 682/12, Hradec Králové6,99 km

Kotěrova 627/7, Hradec Králové6,99 km

Plačice, Hradec Králové7,00 km

Historie obce Všestary celá historie

V místech kde jsou Všestary, bydleli lidé již v době předhistorické, jak dokazují předhistorické památky tu nalezené. Roku 1908 tady bylo objeveno malé slezské pohřebiště z mladší doby bronzové. Jméno Všestar vzniklo z Všestaři, co znamenalo: všichni krásní, asi dle kroje nebo způsobu strojení. Osada Všestary založena byla při potoku Melounce a staré obchodní cestě, která Hradec Králové spojovala s Hořicemi a Jičínem. Lidé tu bydleli v mladší době bronzové, o čemž svědčí objevené tu popelnicové pohřebiště rázu slezského.

Nejstaršími a známými majiteli Všestar nebo aspoň části byli měšťan hradecký Zdislav a po něm Krisitna, měšťanka hradecká, z nich onen r. 1360 a to 1366 faráře sem podávali. Na počátku 15. století byli pány V. Dubánkové z Duban roku 1410 prodal 14 kop úroků, dva selské dvory, jichž užívali Matějík a Jakub reč. Zakša a podací kostelní, pokud mu náleželo, Kateřině z Hradce Králové, manželce dotčeného Jakuba Zakšv. Kateřina pak zastavila je svému manželu. Roku 1419 týž Vilém Dubánek prodal co ještě ve V. měl, Jiřímu z Hradce Králové. Roku 1454 Martin a Jiřík, synové Jakuba Zakšy a manželky jeho Kateřiny, po smrti svého otce uvázali se ve dvůr poplužní a dvůr selský ve V. s příslušenstvím. Martin připomíná se ještě r. 1456. Počátkem 16. století náležely V. městu Hradci Králové které prodalo tu za 400 kop gr. Alexandru bratru Absolona na Dobříkově dvůr a role. Ale Alexandr v poslední vůli své r. 1506 učiněné žádal obce hradecké, aby ten statek zase zpět přijala, což se i stalo. Téhož roku od obce hradecké koupil onen dvůr Jan Puška, měšťan hradecký. Roku 1547 byly městu Hradci Králové V. králem Ferdinandem I. skonfiskovány. Nějaký dvůr kmetcí (selský) ve V. prodán byl téhož roku Janu z Pernštejna a r. 1548 syny jeho Janem, Jaroslavem, Vojtěchem a Vratislavem Zdeňku Zárubovi z Hustířan, pánu na Cerekvici. Ostatek Všestar byl Ferdinandem I. r. 1549 vrácen některým farám a špitálům města Hradce Králové.

Roku 1550 město Hradec Králové odkoupilo od krále Ferdinanda I. vrchnost nade všemi statky, jež k různým zduším náležely, tedy i nad Všestary. Ty se staly opět jako byly dříve poddanou vesnicí obce královohradecké.

Po bitvě na Bílé hoře r. 1620 V. Hradci Králové opět skonfiskovány, ale r. 1628 vráceny.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.