Hledat firmy v obci Jablonec nad Nisou, ulice Letohradská
Nabídka práce v okolí 30 km 739 firem
STUDIO BERUŠKA s.r.o. - Mařanova 334, Liberec XXIII-Doubí, Liberecweb8,55 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Hlídání dětí, výpomoc v domácnosti
CONTROLLING INVEST, spol. s r.o. - nám. Pod Branou 455/8, Liberec IV-Perštýn, Liberec8,57 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Daně - přiznání, poradenství
POTRAVINY MARKET NA SÍDLIŠTI - Podlesí 561, Hodkovice nad Mohelkou8,58 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod
CESTÁŘSKÉ PRÁCE s.r.o. - V Zatáčkách 72, Šimonoviceweb8,59 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Zemní práce
CHARLIE´S, s.r.o. - Rychnovská 455, Hodkovice nad Mohelkou8,60 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Kamenické práce
TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI-FAKULTA PŘÍRODOVĚDNĚ-HUMANITÁRNÍ A PEDAGOGICKÁ - Univerzitní náměstí 1410/1, Liberec I-Staré Město, Liberec8,63 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity
TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI-KATEDRA APLIKOVANÉ MATEMATIKY - Univerzitní náměstí 1410/1, Liberec I-Staré Město, Liberec8,63 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity
TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI-KATEDRA MATEMATIKY A DIDAKTIKY MATEMATIKY - Univerzitní náměstí 1410/1, Liberec I-Staré Město, Liberec8,63 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity
TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI-KATEDRA PEDAGOGIKY A PSYCHOLOGIE - Univerzitní náměstí 1410/1, Liberec I-Staré Město, Liberec8,63 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity
TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI-CENTRUM PRAKTICKÉ PŘÍPRAVY - Univerzitní náměstí 1410/1, Liberec I-Staré Město, Liberec8,63 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity
WASSA LOGISTIC s.r.o. - Minkovická 698, Liberec XXIII-Doubí, Liberec8,64 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Kartonové a papírové obaly
MAXI HIT - Dr. Milady Horákové 585/92, Liberec VII-Horní Růžodol, Liberec8,64 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Oděvy dámské, pánské - prodej
MĚSTSKÁ POLICIE Liberec - Lidové sady 425/1, Liberec I-Staré Město, Liberec8,65 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Městská policie
NA PŘEHRADĚ - U Přehrady 516, Liberec V-Kristiánov, Liberec8,65 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Restaurace
THERMICA PLUS spol. s r.o. - Jablonecká 42/35, Liberec V-Kristiánov, Liberec8,65 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Plynoinstalační práce
ČSAD LIBEREC, a.s. - České mládeže 594/33, Liberec VI-Rochlice, Liberec8,68 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Autobusová doprava - pravidelná
TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI-ÚSTAV PRO NANOMATERIÁLY, POKROČILÉ TECHNOLOGIE A INOVACE - Bendlova 1409/7, Liberec I-Staré Město, Liberec8,68 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity
KARUK s.r.o. - Mostecká 663, Liberec VI-Rochlice, Liberec8,69 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Stavební práce - drobné
TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI - Studentská 1402/2, Liberec I-Staré Město, Liberec8,70 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity
TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI-FAKULTA STROJNÍ - Studentská 1402/2, Liberec I-Staré Město, Liberec8,70 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity
Historie obce Jablonec nad Nisou celá historie
První písemná zpráva o lidském sídlišti na řece Nise s názvem Jablonec pochází sice již z roku 1356, po celý středověk však Jablonec nedosáhl významu sídel vzniklých v úrodnějších místech království.
Po vypálení vojsky lužických protivníků českého krále Jiřího z Poděbrad v srpnu 1469 osada zanikla, a až s odstupem času, za vartenberkovské reorganizace hospodářství maloskalského panství ve 30. a 40. letech 16. století, byly v rámci kolonizace Jizerských hor nahrazeny zbytky původního českého obyvatelstva osídlením německým. Šlo zejména o sklářské odborníky z tehdy již sklářsky vyspělého Novoborska, případně Krušnohoří, kteří ve zdejším regionu bohatém na dřevo, písek a vodu začali uplatňovat a rozvíjet své dosavadní zkušenosti.
Období třicetileté války znamenalo pro Jablonec druhé vypálení (2.května 1643) a po jejím konci nucený odchod množství místních evangelíků do zahraničního exilu. Po známém Albrechtu z Valdštejna vlastnícím maloskalské panství v první polovině třicetileté války získala větší část Jablonecka ještě za jeho života jako léno (a později již jako statek svobodný) hrabata Des Foursové. V souvislosti s všeobecným rozvojem sklářské výroby v 2. pol. 17. století začal Jablonec poměrně rychle vzkvétat. Výrazem byla i v osmdesátých letech realizovaná stavba nového, tentokrát již kamenného kostela, zasvěceného sv. Anně.
V polovině 18. století se sortiment zboží jabloneckých výrobců, vedle tradičního jizerského skla tehdy již obohacený i o první bižuterii, rychle stával předmětem zájmu okolních regionů. Objevovali se první exportéři typu Jana Františka Schwanna, kteří šířili slávu místních výrobků do celé Evropy i dále. Hospodářský a obchodní potenciál původně bezvýznamné vísky se rychle zvětšoval. Císařským rozhodnutím z 21. dubna 1808 byla vesnice Jablonec povýšena na městys s právem konání dvou výročních trhů, tedy jarmarků, a jednoho trhu týdenního.
Ve 30. a 40. letech 19. století měl již Jablonec obchodní styky s celým světem, dopravně byl však vlivem své dřívější nevýznamnosti od okolí zcela odříznut. Městysu velmi pomohla výstavba tzv. Krkonošské silnice ve směru Liberec - Jablonec - Trutnov na konci čtyřicátých let. Při stavbě železnice Pardubice - Liberec v roce 1859 nebyly sice zájmy Jablonce vzaty v úvahu, ale přesto se termín "jablonecké zboží" stával ve světě pojmem. 28. března 1866 císař František Josef I. povýšil Jablonec na město.
V roce 1868 se stal Jablonec definitivně sídlem okresního hejtmana. Nový politický okres jablonecký se skládal ze soudních okresů Tanvald a Jablonec. Prusko francouzská válka v letech 1870 - 1871 vyřadila ze hry nejnebezpečnější konkurenty ve výrobě skla a bižuterie. Jablonečtí podnikatelé se zmocnili zahraničních trhů a už se jich nevzdali. Příštího takřka půlstoletí plynul z města do světa nepřetržitý proud sklářských a bižuterních výrobků neuvěřitelně širokého sortimentu pružně reagující na krize, politické převraty, hladomory, epidemie či prosté změny vkusu v zemích zákazníků.
Ruku v ruce s rozvojem hospodářským a demografickým šel i rozkvět stavební. Vzhled Jablonce se dramaticky měnil. Do doby první světové války vyrostla ve městě většina státních, samosprávných i soukromých reprezentativních budov a Jablonec získal železniční spojení na východ (Tanvald) a západ (Liberec) i tramvajové spojení s jihem a severem regionu.
Po vzniku Československé republiky v roce 1918 přišla nejprve v polovině dvacátých let poválečná hospodářská konjunktura, následná všeobecná krize na počátku let třicátých ale znamenala hluboký propad sklářského a bižuterního podnikání. Všeobecná hospodářská stagnace byla na Jablonecku ještě prohloubena specifickými obtížemi místního průmyslu - módními cykly a růstem zahraniční konkurence. Přesto právě tehdy byly vystavěny dvě nejvýznamnější stavební dominanty města - Nová radnice a katolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova.
Po obsazení pohraničí Německem bylo i Jablonecko v letech 1938 - 1945 součástí německého státu. Po skončení druhé světové války došlo k odsunu německého obyvatelstva a novému osídlení regionu z českého vnitrozemí. Dnes ze sebe město pozvolna setřásá to z dědictví minulosti co je tíží, a navazuje na to lepší ze své historie.
Demografické údaje
MAGISTRÁT MĚSTA Jablonec nad Nisou
Mírové náměstí 3100/19, Jablonec nad Nisou, 46601, Jablonec nad Nisou 1
Osoby
- Ing. Vele Miloš, primátor