Obec Tursko se nachází severně od Prahy, ve vzdálenosti přibližně 20 km. Území obce se rozkládá v rovinaté kotlince ohraničené na východě Chýnovským hájem a na západě lesem zvaným „Ers“ (Erš) s nadmořskou výškou 340 m.
Hledat firmy v obci Tursko, ulice Ke Statkům
Nabídka práce v okolí 30 km 3 369 firem
Vlastislavova 96/2, Nusle, Praha16,63 km
Votická 2244/1, Vinohrady, Praha16,63 km
Vršovická 160/1, Vršovice, Praha16,64 km
Žateckých 1223/10, Nusle, Praha16,64 km
Vršovická 866/3, Vršovice, Praha16,65 km
Vinohradská 2405/190, Vinohrady, Praha16,65 km
Táborská 330/61, Nusle, Praha16,66 km
Žitomírská 489/7, Vršovice, Praha16,68 km
Havířská 632, Kladno16,68 km
Moskevská 495/48, Vršovice, Praha16,68 km
Oblouková 944/36, Vršovice, Praha16,68 km
Malešická 74, Žižkov, Praha16,69 km
Táborská 378/44, Nusle, Praha16,69 km
T. G. Masaryka 1211, Kladno16,69 km
Táborská 619/46, Nusle, Praha16,70 km
28. pluku 457/3, Vršovice, Praha16,70 km
Marie Cibulkové 386/40, Nusle, Praha16,71 km
VI. ulice 165, Vinařice16,71 km
Lopatecká 161/17, Podolí, Praha16,71 km
28. pluku 624/9, Vršovice, Praha16,72 km
Historie obce Tursko celá historie
Podle bájí a pověstí předávaných z generace na generaci došlo ke vzniku obce v 7.století. „Toho roku dva vlastní bratři rodu Čechového, Supan a Turesk zvaní, po domluvě s pánem svým Krokem, obrátili se ke straně polední a nalezše zem ourodnou, dům dřevěný sobě a ohradu velmi širokou svým dobytkům učinili a to místo od Tureska – Tursko nazvali. Jak historie praví, byl zajisté zdejší dvůr základem Tureska“.
V letech panování knížete Neklana zajisté již Tursko stávalo, neboť dějiny vypravují, že bitva mezi vojskem knížete Neklana ,vedeným chrabrým Čestmírem Chejnovským a vojskem knížete luckého Vlatislavem roku 863 dne 10. máje svedena byla na polích turských, blíže vesnice Tursko. Radost z vítězství byla zakalena, protože v boji padl jejich vůdce Čestmír. Byl pochován na chlumu pod starým dubem a na jeho hrob nasypali velikou mohylu. Místo, kde byl Čestmír prý pochován, je u samého Turska na návrší, kde lid říká „Na Krliši“.V těch místech stál dub, jemuž říkali „Dub Silného Rytíře“. Opodál návrší, směrem jihovýchodním sluje jedno místo „Na Zabitým“, kde se údajně bitva odehrávala. Vítězné vojsko Neklana, když Čestmíra slavně pohřbilo, pak z vítězství tohoto prý se těšilo v místech, kde dosud několik domů stojí, které zvou se „Těšina“. Pověst o Lucké válce, zachycené v Kosmově kronice na konci 11.století, zpracoval Alois Jirásek v knize „Staré pověsti České“. Tato převzatá pověst je nejznámější, ale není jediná.
Archeologické nálezy na území obce Turska a jeho okolí jsou nesmírně bohaté a potvrzují, že toto území bylo již od pravěku součástí nejhustěji osídlené oblasti Čech. Bylo to zřejmě způsobeno příznivou konfigurací terénu, blízkostí Vltavy a tedy i cest dálkového obchodu, které tudy zřejmě probíhaly. Nálezy pohřebišť, ale i sídelních objektů, se koncentrovaly především v pruhu od pahorku Krliš po Těšinu, ale mohyly jsou umístěny od Ersu až po Chýnovský Háj. V budoucnosti můžeme s jistotou očekávat jak nálezy pravěkých kultur na dosud nezasažených územích v okolí, tak i možná překvapivá odhalení přispívající k poznání historického jádra obce. Nejstarší archeologické nálezy z katastru zdejší obce pocházejí z roku 1828. V té době pátral po nálezech amatérský archeolog páter Václav Krolmus. Po něm následovali a následují mnozí další.
Původně byla obec údajně zvaná Črunc, podle vladyky Črunta. Později se pojmenování spojovalo na Črunc na Turště , aby v 15.století byl podržen již jen název Tursko. Písemně doložená svědectví o existenci a rozvoji obce Tursko (původně Črunc) jsou jednoznačně spojena s dějinami jediného, ryze českého rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou v Praze, jehož zakladatelkou byla Anežka Přemyslovna. Celá ves byla součástí hospodářského zázemí řádu a řádoví kněží se zde již v nejstarších dobách podíleli na duchovní zprávě. Základem a dominantou obce je kostel svatého Martina, s přilehlým hospodářským dvorem a v obci s tzv. Křížovnickou rezidencí. Celá obec byla roku 1632 vypleněna a vypálena za třicetileté války saským vojskem. K obnově bylo přistoupeno až po utišení válečných bouří po r. 1649. Roku 1661 byl vystavěn rozlehlý komplex hospodářského dvora. V roce 1698 bylo započato s výstavbou nového kostela (vysvěcen r.1700). Obnovená „Křížovnická rezidence“ pochází v nynější podobě z roku 1725.
Demografické údaje
OBEC Tursko
Čestmírovo náměstí 59, Tursko, 25265, Tursko
Osoby
- p. Tydlitátová Libuše, starosta
Kontakty
- 315 786 023
- starosta@tursko.cz
- www.tursko.cz
Vlajka
